Anturie patří k populárním pokojovým rostlinám a je typická svými květinami působící voskovým dojmem. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která vás potěší dlouhým kvetením. Zřejmě i to je důvod, pro který se anturie těší takové oblibě. Víte, jaké druhy anturie existují a jakou péči vyžadují?
Oblíbené druhy anturie
Anturie je tropická trvalka, která patří do stejné čeledi rostlin jako například lopatkovec. Domovem anturie jsou deštné pralesy, kde jich roste kolem tisíce různých druhů. Jako pokojové rostliny se nejčastěji pěstují hybridní druhy, konkrétně Anthurium andreanum, případně Anthurium scherzerianum, Anthurium superbum či Anthurium clarinervium.
Co se týče barevnosti květin, nejčastěji natrefíte na červené anturie, ale výjimkou nejsou ani bílé a růžové. No a hned na úvod vás upozorníme, že anturie je mírně jedovatá pro většinu domácích zvířat. Pokud tedy nějaké máte, držte anturii mimo jejich dosah.
Pěstování a péče o anturie
Pokud jste si pořídili anturii, umístěte ji do polostínu s nepřímým sluncem. Určitě ji nedávejte přímo do okna, jelikož by její slunce mohlo spálit listy. Přílišný stín zase může způsobit, že bude anturie růst pomalu a květin se nedočkáte.
Co se půdy týče, ve svém přirozeném prostředí rostou anturie v korunách stromů, a tak byste k tomuto faktu měli přihlížet i při volbě zeminy. Ta by měla být propustná, aby mohly koření dýchat. Vhodné je použít substrát pro orchideje a smíchat jej se zahradnickým substrátem v poměru 80:20.
Anturie nejsou náročné na zálivku, a tak je na jaře, v létě a na podzim stačí zalévat jednou týdně. Vaše anturie vám určitě poděkuje, když jí pravidelně dopřejete sprchu. Myslete však na to, aby nadbytečná voda ihned odtéct, protože anturie nemají rády promočené kořeny. Ty by totiž mohly začít hnít, a to určitě nechcete. V zimě pak anturii stačí zalévání jednou za dva týdny.
Hnojení, stříhání a zazimování anturií
Anturie nevyžadují pravidelné hnojení, stačí jim do substrátu přidat menší množství kompostu. Pokud byste si však chtěli zajistit delší kvetení anturie, můžete jej podpořit tekutým hnojivem s obsahem fosforu.
Stříhání anturie není nezbytností, v podstatě jej nemusíte provádět vůbec. To, co je třeba udělat, je odlomit odkvetlé květiny či poškozené nebo suché listy. Po nůžkách sáhněte jen tehdy, chcete-li udržet pěkný tvar anturie. Tehdy můžete nejdelší části odstřihnout. Nikdy však nestříhejte anturii úplně, potřebuje mít alespoň několik listů.
Co se týče zazimování anturie, vůbec to nemusíte řešit – anturie totiž zazimování nevyžaduje.
Jak sázet a rozmnožovat anturie
Anturii nebudete muset přesazovat často, jelikož roste poměrně pomalu. Obvykle ji je třeba prosadit jednou za tři či čtyři roky. To, že je nejvyšší čas vaši anturii prosadit, zjistíte podle toho, že se na povrchu substrátu objeví její kořeny. Signálem na prosazení může být i to, že se anturii jak si přestane dařit. Anturii přesaďte do květináče o průměru větším o přibližně 3 cm ve srovnání s tím původním květináčem. Co se týče období, do přesazování anturie je vhodné pustit se na jaře či v létě.
Pokud byste si chtěli anturii rozmnožit, doporučujeme vám učinit tak právě během přesazování. Rostlinu rozdělte na dvě části proříznutím přes střed středového balu. Každou část pak zasaďte zvlášť do květináče. Dalším způsobem rozmnožování anturie je i použití řízků. Odřízněte tlustší stonky s listy a vložte je do sklenice s vodou. Poté, co na řízku vyrostou kořínky, můžete jej zasadit do květináče.