Begonie je jednou z nejpopulárnějších rostlin, nejen v našich končinách totiž zdobí mnohé balkony, předzahrádky i interiéry domů. Její pěstování je poměrně jednoduché, ale vyžaduje určité zásady k tomu, aby prosperovala a vzkvétala po celou sezónu.
Původ
Begonie pocházejí převážně z tropických a subtropických oblastí Ameriky, Asie a Afriky. Poprvé byly objeveny v 17. století francouzským botanikem a díky své rozmanitosti a dekorativnímu vzhledu se rychle rozšířily do celého světa, aktuálně patří mezi nejoblíbenější okrasné rostliny.
Druhy
Existují stovky druhů begonií, přičemž je můžeme rozdělit do tří základních skupin:
- Hlíznaté begónie – mají nádherné velké květy různých barev a jsou ideální pro pěstování v květináčích či záhonech.
- Stálezelené begónie – jsou známé také jako voskovky, mají menší květiny as oblibou se pěstují v květinových záhonech.
- Listové begónie – pěstují se pro své nádherné pestrobarevné listy a nejčastěji je vídáme v interiérech.
Sázení
Begónie můžeme pěstovat ze semen, hlíz nebo řízků. Sázíme-li hlíznaté begonie, je vhodné si je předpěstovat v interiéru již v únoru. Hlízy sázíme do vlhké zeminy dutou stranou nahoru a udržujeme je v teple (kolem 18 – 20 °C). Po posledních jarních mrazech je můžeme přesadit do záhonu nebo květináčů.
Pokud si chcete zasadit interiérovou begonii (nejčastěji Begonii rex), použijte výživnou a dobře propustnou zeminu s příměsí rašeliny a perlitu. Určitě jí dejte na dno květináče drenážní vrstvu. Nezapomeňte pokojovou begonii každé dva roky přesadit do většího květináče, přičemž ji vždy zasaďte o trochu hlouběji.
Pěstování a péče
V exteriéru mějte begónie ve stínu nebo v polostínu, ale vyhněte se přímému slunci. To by begonie spálilo. V interiéru dopřejte begonii dostatek slunečního světla, ovšem přímému slunci se také raději vyhněte. Pokud si všimnete, že vaše begónie sice roste, ale ztrácí pestrou barvu, jedná se o známku nedostatečného světla. Zkuste ji přemístit na světlejší stanoviště.
Begonie rex, tedy interiérový druh, ocení teplotu v rozmezí od 15 do 25 °C a vlhký vzduch. Pokud máte doma suchý vzduch, jednou za několik dní ji oroste, jednou měsíčně jí dopřejte sprchu. Určitě se při pěstování begonií vyhněte průvanu, ten dlouho nesnese.
Rozmnožování
Nejrychlejším a nejjednodušším způsobem je rozmnožování řízky. Stačí odříznout zdravý výhonek, nechat ho zakořenit ve vodě nebo vlhké zemině a po několika týdnech se vytvoří kořeny.
Zalévání
Zalévání závisí na druhu begonie. Hlíznaté begónie potřebují pravidelnou, ale ne nadměrnou zálivku, protože nadbytek vody může způsobit hnilobu hlíz. Listové begónie zase vyžadují mírnou vlhkost, přičemž je vhodné vyhýbat se polévání přímo na listy, snadněji tak předejdete plísním.
Aby vám vaše exteriérové begónie dělaly radost od května až po první mrazy, substrát kolem nich nechávejte vždy vlhký, avšak nikdy ne promočený. Naopak u interiérové begonie zalévejte teprve tehdy, když jsou vrchní 2 cm substrátu proschlé a během zimy zálivku snižte na maximálně jednou za 10 dní.
Hnojení
Begónie vyžadují pravidelné hnojení, jinak se jim u vás přestane dařit. Listové begónie přihnojte jednou za dva týdny standardním tekutým hnojivem, ideálně takovým, které je bohaté na dusík. Během zimy je přihnojovat nemusíte. Stálezelené a hlíznaté, tedy exteriérové begónie, přihnojte alespoň jednou měsíčně.
Stříhání
Begonie nepotřebují výrazný řez, ale pravidelné odstraňování odkvetlých květů podpoří jejich další kvetení. U listových begonií se nebojte zkrátit příliš dlouhé výhonky, lépe tak udržíte kompaktní a estetický vzhled rostliny.
Zazimování
Hlíznaté begónie je třeba na zimu správně zazimovat. Před prvními mrazy je vyjměte ze země, odřízněte nadzemní část a hlízy nechte proschnout. Potom je uložte do suchého písku nebo rašeliny a uskladněte na chladné a suché místo s teplotou kolem 5 – 10 °C. Stálezelené a listové begonie můžete nechat v interiéru při pokojové teplotě.