Bromélie – pestrobarevná tropická rostlina do každého interiéru

Bromélie je tropická rostlina z čeledi Bromeliaceae, pojmenovaná podle švédského lékaře a botanika Olafa Bromeliuse. Některé druhy rostou jako epifyty na stromech, jiné se pěstují v půdě. Vynikají pestrobarevnými květinami a dekorativními listy, díky čemuž jsou oblíbené pokojové rostliny. V tomto článku se dozvíte, které druhy jsou nejvhodnější k pěstování a jak o ně správně pečovat.

bromélie

Druhy

Na světě existuje kolem 75 rodů a více než 3000 druhů této rostliny, liší se tvarem a barvami. Mezi nejznámější a nejjednodušší pro pěstování patří následující rody:

  • Guzmania – tento rod zahrnuje druhy jako G. lingulata, G. zahnii, G. G. sanguinea, a G. monostachie a jsou nenáročné na pěstování, mají barevné květy (červené, žluté, oranžové, fialové nebo růžové) a široké listy.
  • Aechmea – vyznačuje se zeleno-stříbrnými listy, které vyrůstají ze středu a velkými, zářivými květy (květní listy s menšími květy uprostřed), které vydrží svěží měsíce. Existuje jí více než 250 druhů a mnohé z nich se pěstují jako pokojové rostliny.
  • Vriesea – pod tento rod se řadí několik stovek druhů, jsou charakteristické tropickými, perovitými květy a pestrými listy. Mezi nejznámější patří Vriesea splendens, která zaujme hnědo-zelenými listy a zářivě-červeným květem.
  • Neoregelia – pěstovaná pro krásně zbarvené listy (mramorové, frkané, páskované a jiné), květiny jsou méně výrazné. Většinou jsou to kompaktní rostliny, ale najdou se i větší druhy.
  • Ananas comosus ‚Champaca‘ – dekorativní druh ananasu s pavučinovými listy a miniaturními plody. Na rozdíl od běžného ananasu (A. comosus) se pěstuje hlavně jako pokojová rostlina.

Péče

Většina druhů Bromélií je epifytických, což znamená, že v přirozeném prostředí rostou na stromech nebo ve skalních štěrbinách, přičemž živiny čerpají ze vzduchu a dešťové vody. Jejich listy tvoří jako nálevka, která zachycuje vodu. Při pěstování v interiéru je důležité napodobit tyto podmínky – zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu, přiměřenou vlhkost a správný způsob zalévání, ať už do půdy nebo přímo do listové nálevky.

Sázení

Bromélii je nejlepší zasadit do květináče s drenážními otvory, aby se předešlo hromadění vody a hnilobě kořenů. Vhodné jsou plastové nebo keramické květináče, které pomáhají udržet stabilní vlhkost. Velikost květináče by neměla přesahovat dvojnásobek původního, aby se rostlina správně zakořenila. Jako substrát je ideální dobře propustná směs určená pro epifytické rostliny nebo orchideje.

Pěstování

Bromélie preferují jasné, nepřímé světlo. Při nedostatku světla blednou a ztrácejí barvu, při nadbytku se na listech objevují spálené skvrny. V zimě je můžeme přesunout na světlejší místo.

Nejlepší teplota pro tyto tropické rostliny je 15 – 27 °C, nemají rádi chlad pod 10 °C. Při extrémních teplotách je vhodné je chránit před průvanem a topnými zdroji. Vyhovuje jim vlhkost 50 – 70 %, kterou lze udržet zamlžováním, zvlhčováním místnosti nebo umístit při květináč misku s vodou. Nedostatek vlhkosti způsobuje hnědnutí listů, zatímco nadměrná vlhkost při špatné cirkulaci vzduchu může podpořit růst plísní.

Rozmnožování

Nejjednodušší způsob rozmnožování je pomocí odnoží, které vyrůstají u mateřské rostliny. Když dosáhnou alespoň třetiny velikosti mateřské rostliny, mohou se oddělit a zasadit do nového substrátu. Rozmnožit je můžete i semeny, ale tento proces je mnohem náročnější.

Zalévání

Bromélie ve svém přirozeném prostředí sbírají dešťovou vodu svými trychtýřovitými listy. Když je pěstujeme jako pokojovou rostlinu, zalévat je třeba do středu listové růžice, kde si zadržují vodu.

Rostliny jsou citlivé na složky, které jsou ve vodě z vodovodu (jako jsou těžké kovy, chlór a fluorid). Proto se doporučuje k zalévání používat filtrovanou nebo odstátou vodu pokojové teploty. Nejlepší volbou je však dešťová voda. Během zimních měsíců a vegetačního období je třeba zálivku omezit. Některé druhy bromélií je lepší stříkat vodou než zalévat.

Půda, ve které je Bromélie zasazena by měla být vždy mírně vlhká, pozor však na její promočení. Pokud to s vodou přeženete, rostlině začnou žloutnout listy, hnít kořeny nebo bude z ní cítit nepříjemný zápach.

Hnojení

Tropické Bromélie zřídkakdy potřebují hnojení, obvykle to ani není nutné. Pokud však rostlina potřebuje doplnit živiny, doporučuje se hnojit jen během vegetačního období, přičemž v zimě by hnojení mělo být zcela vynecháno. Ideální je použít tekuté hnojivo ředěné s vodou.

Stříhání

Tyto rostliny není třeba pravidelně stříhat. Pokud odumře list nebo květ, jednoduše je třeba odstranit, aby zbytečně nevznikaly plísně. V určitém okamžiku mateřská rostlina odumře, tehdy je třeba ji odstřihnout a pak se objeví i nové mladé výhonky.

Zazimování

V zimě se doporučuje tuto tropickou rostlinu umístit na světlé místo s jasným, nepřímým slunečním světlem a dostatečnou vlhkostí. Teplota v té místnosti by neměla klesnout pod 15 °C. Pokud je vzduch v místnosti suchý v důsledku topení, doporučuje se použít zvlhčovač. Zálivku je třeba omezit na minimum, protože v chladnějších měsících rostlina roste pomaleji.