Atkinsova dieta je postavena na prakticky neomezeném příjmu tuků a bílkovin a výrazném omezení sacharidů. Tvoří ji několik fází, ve kterých pracujete s množstvím přijatých sacharidů, resp. s jejich postupným navyšováním ve stravě.
Co je Atkinsova dieta
Atkinsova dieta je poměrně populární způsob hubnutí, který má mnoho společného s ketodietou. Obě jsou totiž postaveny na tom, že výrazně omezíte příjem sacharidů a vaše strava sestává hlavně z bílkovin a zdravých zdrojů tuku. Taková úprava stravy je obvykle velmi efektivní as její pomocí můžete dosáhnout i výraznějšího úbytku na váze. Pozor však, podobně jako ketodieta, i Atkinsova dieta není vhodná úplně pro každého a neměli byste ji držet dlouhodobě.
Atkinsova dieta patří spolu s ketodietou, ale také s Dukanovou dietou, k těm způsobům úpravy stravy, kterými dostanete tělo do stavu tzv. ketózy. Jedná se o stav, ve kterém organismus spaluje tukové zásoby a dostat se do něj víte už zhruba po dvou až třech dnech od začátku této diety. Pocitu hladu byste se měli vyhnout tím, že máte možnost přijímat prakticky neomezené množství bílkovin. To se zároveň postará o to, abyste nezhubli ze svalové hmoty, ale z tukových zásob.
Musíme vás však upozornit na to, že radikální omezení sacharidů je pro náš organismus obrovskou zátěží a tělo během takové diety ztrácí nejen tuk, ale často také důležité živiny. Z tohoto důvodu se doporučuje stravovat se podle principů Atkinsonovy diety maximálně 4 týdny, některé zdroje uvádějí až 8 týdnů.
Fáze Atkinsonovy diety
1. fáze: denní příjem sacharidů je maximálně 20 gramů, doporučuje se nejvýše 2 týdny
2. fáze: můžete ji držet až do té doby, než zhubnete na požadovanou hmotnost, příjem sacharidů postupně zvyšujte o 5 gramů, avšak sledujte si váhu, aby i nadále klesala
3. fáze: sacharidy se zvyšují o 10 gramů denně a vaším úkolem v této fázi je zjistit, jaký je váš optimální denní příjem sacharidů pro udržování hmotnosti
4. fáze: v ní již přecházíte na normální jídelníček, přičemž můžete přejít na způsob stravování low carb, čili nadále je váš jídelníček založen hlavně na bílkovinách a tucích, ale sacharidy v něm mají své zastoupení
Atkinsova dieta – povolené a zakázané potraviny
Při Atkinsově dietě byste měli jíst nejméně 3krát denně, případně si můžete jídlo rozdělit i na 4 až 5 porcí za den. Základem je, abyste nepřekočili povolené množství sacharidů za den. Myslete i na pitný režim a nezapomínejte na pohyb, klidně stačí i delší procházky.
Co se týče potravin, může jíst prakticky neomezené množství kvalitních bílkovin v podobě masa, ryb, vajec a plnotučných mléčných výrobků. Podle Atkinsona si můžete dopřát také máslo či sádlo, kokosový olej a v pořádku je také olivový olej. Do jídla můžete přidávat také smetanu, tučné sýry a nezapomínejte ani na oříška a semínka.
Ze zeleniny se doporučuje spíše zelená zelenina, jako je špenát, rukola či brokolice. Ovoce můžete jíst to, které má nízký glykemický index, takže např. bobule, jablka či jahody. Pokud se ptáte, zda je během této diety povolen alkohol, ve druhé fázi si můžete dát menší množství suchého bílého vína.
Z jídelníčku by vám však měl zmizet cukr ve všech jeho formách, stejně tak i med a všechny sladkosti. Jíst byste neměli ani sladké druhy ovoce, jako je banán, sušené rozinky nebo ananas. Rozloučit se musíte také s pečivem, obilovinami a těstovinami a doktor Atkinson zakazuje i luštěniny.
Odepřít si během této diety budete muset také přílohy v podobě rýže a brambor a ze zeleniny je zakázána mrkev. Samozřejmostí je, že ve stravě byste měli dát sbohem kečupům, dochucovadlům, sladkým nápojům i ovocným šťávám.