Bezlepková dieta

Bezlepková dieta není úprava stravy určená primárně na hubnutí, ale lidé se jí řídí převážně ze zdravotních důvodů. V první řadě bezlepkovou dietu drží pacienti s celiakií, ale v tom druhém se podle ní stravují lidé, kteří se z různých důvodů rozhodli omezit či zcela odstranit lepek ze stravy.

Co je bezlepková dieta a komu je určena

Na rozdíl například od ketodiety či Mačingové diety, které slouží k redukci hmotnosti, bezlepková dieta, která se označuje také jako gluten free, není určena k hubnutí. Jedná se v první řadě o zdravotní dietu, kterou dodržují celiatici, případně se jí řídí i lidé, kteří se rozhodli ze stravy vyloučit lepek. Může to být například i z důvodu, že ačkoli jim celiakie nebyla diagnostikována, pozorují na sobě intoleranci lepku projevující se například nadýmáním, průjmem nebo bolestmi hlavy či svěděním pokožky a podobně.

Jak vám už je z názvu této diety zřejmé, jejím základem je strava bez obsahu lepku. Na dodržování této diety, která je aktuálně jedinou účinnou léčbou celiakie, tedy potřebujete vědět, kde všude se lepek nachází. Pokud totiž trpíte celiakií, je třeba, abyste se mu vyhnuli v jakémkoli množství. V případě, že vás trápí lepková intolerance, můžete si sami na sobě vysledovat, jaké množství lepku vašemu tělu začíná činit problémy a jaké množství je u vás ještě v pořádku.

Potraviny s obsahem lepku

V případě, že jste pacient trpící celiakií, pravděpodobně jste obdrželi od lékaře seznam potravin, kterým se musíte vyhýbat. Pokud vás trápí intolerance lepku, možná by se vám takový seznam sešel. Lepek, což je rostlinná bílkovina, obsahuje většina obilovin, ale také jiných druhů potravin. Nachází se například v žitu, špaldě, pšenici i v ječmeni, ale také v ovsu a obsahuje ho i méně známý kamut.

Z toho vyplývá, že všechny potraviny obsahující tyto obiloviny budou lepek obsahovat také. Najít jej však můžete iv takových potravinách, o kterých byste to možná neřekli. Lepek se totiž v potravinářském průmyslu používá také pro svou schopnost dobře spojovat jednotlivé složky v produktech. Samozřejmě, o přítomnosti lepku vás výrobce musí informovat přímo na obalu výrobku.

Pokud se tedy musíte stravovat podle zásad bezlepkové diety, vyhněte se i těmto potravinám:

  • instantní polévky
  • hotová jídla ze sáčku
  • párky
  • hotové omáčky a některé dresinky
  • většina sladkostí
  • některé pomazánky, jogurty či dokonce i zmrzlina
  • pivo a whisky

Co jíst při bezlepkové dietě

Dobrou zprávou je, že ačkoli musíte ze stravy vyloučit lepek, neznamená to, že se musíte vzdát svého oblíbeného pečiva či těstovin. Dnes si už umíte pořídit speciální bezlepkové produkty a dostupná je i bezlepková mouka, ze které si můžete připravit domácí dobroty. Všechny výrobky bez obsahu lepku jsou označeny jako gluten free a obvykle na nich naleznete i symbol přeškrtnutého obilného klasu.

I lidé stravující se podle bezlepkové diety mohou mít pestrý jídelníček. Do vaší stravy můžete zařadit quinou, pohanku, jáhly a bát se nemusíte ani rýže či kukuřice. Úplně v pořádku jsou luštěniny i všechny druhy ovoce a zeleniny, takže vám nebudou chybět ani důležité vitamíny a minerály.

Na první pohled se bezlepková dieta může jevit jako omezující, ale nevěšte hlavu. Díky mnoha bezlepkovým produktům na trhu a množství dostupných potravin, které jsme zmínili výše, je stravování se podle této diety mnohem jednodušší než tomu bylo v minulosti.