Ne všechny diety jsou primárně určeny k tomu, abyste s nimi hubli. Existuje několik diet, které by měli držet lidé trpící jistými zdravotními obtížemi. Patří sem také tzv. DASH dieta sloužící ke snížení vysokého tlaku. Jejím základem je omezení soli, resp. sodíku, ve stravě.
Co je DASH dieta?
Možná vás zajímá, co znamená název DASH. Tato čtveřice písmen je zkratkou anglického Dietary Approaches to Stop Hypertension. To bychom mohli přeložit jako dietní opatření pro zastavení vysokého krevního tlaku. Je vám tedy asi jasné, že jde o stravu určenou pacientům, které trápí hypertenze.
Nejde však o dietu trvající měsíc či dva. Pokud už vám jednou lékaři zjistili vysoký tlak a vy jej chcete udržovat na zdravé úrovni, podle principů DASH diety byste se měla stravovat už celý život. První změny můžete cítit už po dvou týdnech, nicméně to by pro vás mělo být signálem toho, že to děláte dobře a vašemu tělu to vyhovuje. DASH dieta je tedy skutečně léčebná při vysokém tlaku a slouží také jako účinná prevence.
Principy DASH diety
Chcete-li se začít stravovat podle DASH diety, základem vašeho jídelníčku se stane ovoce, zelenina, nízkotučné mléčné výrobky, kvalitní zdroje bílkovin a také celozrnné potraviny. Dieta je postavena hlavně na snížení příjmu sodíku, který by neměl přesáhnout určitou hodnotu. Při standardní DASH dietě jde o maximálně 2 300 mg sodíku denně, což je o něco méně než jedna kávová lžička.
Pokud vám lékaři doporučí držet přísnější nízkosodíkovou DASH dietu, denní příjem sodíku nesmí být více než 1 500 mg. Průměrný člověk denně ve stravě přijme i 3000 až 6000 mg sodíku, v USA je dokonce ještě více. Za zdravé se však podle více zdrojů považuje méně než 3 000 mg sodíku denně, což je zhruba 5 g soli.
Jak vidíte, nejde o restriktivní dietu, při které by bylo vše zakázáno. Strava při DASH dietě je vyvážená a výživná, nicméně jsou jisté potraviny, které byste při ní jíst neměli. No a přestože jsme hned v úvodu řekli, že se nejedná o dietu určenou k hubnutí, není vyloučeno, že přechod z vaší běžné stravy na stravu podle principů DASH diety způsobí úbytek hmotnosti.
Jaké potraviny jsou při DASH dietě vhodné
Už jsme si řekli, že při DASH dietě byste si měli v první řadě sledovat váš denní příjem sodíku. To znamená, že byste měli hlavně méně solit, ale je třeba dodržovat i další pravidla.
Základem vaší stravy by mělo být ovoce a zelenina, obiloviny, luštěniny či ryby a drůbež. Do jídelníčku zařaďte i nízkotučné mléčné produkty a povoleno je i menší množství ořechů a semen.
Dobrou zprávou je, že se nemusíte úplně vzdát ani červeného masa. Jezte ho však střídmě a pokud už si dopřejete steak, nezajezte ho krémovým zákuskem. Sladkosti, mastné a tučné pokrmy můžete výjimečně jíst také, ale myslete na to, abyste to vyvážili dostatkem ovoce, zeleniny a obilovin. Do stravy můžete přidat také rostlinné oleje.
Co nejíst při DASH dietě
Při tomto typu stravování určitě nekonzumujte potraviny s obsahem nasycených tuků. Omezte také kuchyňskou sůl a úplně byste měli přestat jíst klobásy, slaninu a jiné uzeniny. Stejně tak by pro vás měla být tabu chipsy a slané pochutiny, pražené oříšky, fast food a třeba i instantní jídla.
Příklad jídelníčku při DASH dietě
Abyste si uměli lépe představit, jak by mohl vypadat váš jídelníček při dash dietě, máme pro vás příklad jídelníčku na jeden den.
- Snídaně: ovesná kaše z nízkotučného mléka oslazená medem, maliny
- Svačina: nízkotučný jogurt, banán
- Oběd: grilovaná kuřecí prsa, vařený bulgur, zeleninový salát
- Svačina: ovocný salát
- Večeře: celozrnné špagety, cherry rajčátka, tuňák ve vlastní šťávě, nízkotučný sýr