S rýžovou dietou se můžete setkat v případě, že vás trápily nějaké střevní potíže, nicméně známe i rýžovou dietu určenou k redukci hmotnosti. Existuje několik typů rýžových diet v různé délce trvání. No a zatímco v některých jíte výhradně jen rýži, v jiných si můžete jídelníček zpestřit třeba i zeleninou.
Co je rýžová dieta a jak funguje
Dieta založená na konzumaci rýže může sloužit k hubnutí, ale zároveň ji můžete využívat také jako jakousi detoxikační kúru. Samozřejmě je dost možné, že i během této kúry se může podařit shodit nějaká ten kilogram.
Jak vám tedy již naznačuje název, během rýžové diety jíte téměř výhradně rýži, která je přírodním zdrojem sacharidů. Tento způsob stravy skoro vůbec neobsahuje tuky a bílkovin během diety přijmete jen velmi málo. I to je důvod, pro který byste rýžovou dietu neměli držet dlouhodobě, ale spíše jen jako nějakou kúru. Nemusíte se však obávat toho, že byste jedli jen rýži. Stravu si můžete zpestřit také zeleninou či ovocem.
Dodáme ještě, že na internetu naleznete několik druhů rýžových diet s různě přísnými pravidly a různou délkou trvání. Nejedna z nich trvá i déle než 10 dní a natrefíte i na více než měsíc trvající rýžovou dietu.
3-denní rýžová dieta a její pravidla
Tři dny trvající rýžová dieta je určena k detoxikaci vašeho těla a někteří lidé se podle ní stravují například ve vánočních svátcích či nějaké velké oslavě, na které se přejedli a podobně. Takový rýžový půst vám uklidní žaludek a zároveň pomůže vašemu tělu v tom, aby se zbavilo nahromaděných škodlivých látek.
Během třídenní rýžové diety byste měli jíst pouze vařenou hnědou rýži, kterou si můžete také jemně posolit. Doporučuje se, abyste si denně uvařili zhruba 200 až 250 gramů rýže. Hmotnost je v syrovém stavu. Rýži si můžete rozdělit na čtyři až pět porcí a pokud si chcete jídelníček trošku zpestřit, můžete k ní přidat i dušenou zeleninu. Po třech dnech se můžete vrátit k běžnému stravování.
Rýžová dieta na 36 dní
V případě, že byste chtěli rýžovou dietou i něco zhubnout, můžete vyzkoušet 36 dní trvající dietu. Ta sestává ze čtyř fází, přičemž každou z nich držíte 9 dní. Podívejme se na jednotlivé fáze blíže:
1. fáze: jíte během ní jen hnědou rýži, denně se doporučuje sníst 200 až 300 gramů, přičemž jde o hmotnost v syrovém stavu
2. fáze: po devíti dnech přidáváte k rýži i vařenou nebo dušenou zeleninu, která by měla tvořit nejméně 20 % vaší porce jídla. Zvolit si můžete kořenovou zeleninu, ale také brokolici, cuketu či fazolové lusky.
3. fáze: na 19. den přidejte do stravy luštěniny, může jít o hrách, fazolích, čočce či cizrně. Co se týče množství, luštěniny mohou tvořit až 20 % porce.
4. fáze: v poslední fázi můžete do stravy zařadit i syrovou zeleninu, avšak 50 % každé porce tvoří i nadále rýže. 20 % jsou luštěniny, 20 % dušená či vařená zelenina a zbývajících 10 % čerstvá zelenina.
Pozitiva a negativa rýžové diety
Rýžová dieta je poměrně jednoduchý způsob stravování, který ovšem nemusí vyhovovat každému. Pokud například hodně cvičíte či máte fyzicky náročnou práci, můžete se při tomto způsobu stravy cítit vyčerpaní. No a v případě, že se věnujete silovým cvičením, sice můžete zhubnout, ale v důsledku nedostatku bílkovin to bude úbytek i ze svalové hmoty. Nevýhodou je také to, že pokud zhubnete, může u vás po návratu k běžné stravě nastat jo-jo efekt.
Na druhé straně však přijmete spoustu vlákniny, a to pozitivně ovlivní zdraví vašich střev. Je však důležité, abyste pili dostatek vody. Díky rýžové dietě vám může klesnout špatný cholesterol v krvi a stejně tak se může snížit tlak. No a dobrou zprávou je i to, že během této diety nebudete hladovět. Pokud se po ukončení rýžové diety budete k běžné stravě vracet postupně, můžete se nepříjemnému jo-jo efektu úspěšně vyhnout.