Středomořská dieta

Středomořská nebo, chcete-li, mediteránská dieta je způsob stravování založený na principech racionálního životního stylu. To znamená, že se nejedná o dietu určenou k hubnutí, ale o styl stravování, kterým se můžete řídit celý život. Ve středomořské dietě převládají ryby a mořské plody, no a nechybí ani množství zeleniny či olivový olej.

Co je středomořská dieta

Pokud jste už někdy byli na dovolené ve Středomoří a chutnala vám tamní strava, při středomořské dietě si přijdete na své. Podle výzkumů lidé žijící u Středozemního moře žijí déle a ve srovnání se Středoevropany je netrápí tolik srdečně-cévních a nádorových onemocnění. Navíc se zde také dožívají vyššího věku. No a všechny tyto jevy jsou připisovány také způsobu stravování v této části světa.

Středomořská dieta tedy obsahuje například kvalitní olivový olej, ryby a mořské plody a také spoustu zeleniny. Naopak nasycených tuků v ní najdete jen málo a stejně tak v ní absentuje ve výrazné míře cukr. No a červeného masa je v této stravě také jen minimum.

Principy a zdravotní benefity středomořské diety

Středomořská dieta je zajímavá nejen svou pestrou skladbou jídel, ale také zdravotními benefity, které z ní plynou. Samozřejmě, pokud se začnete podle principů této diety stravovat s tím, že předtím jste si dopřáli velká množství mastných a těžkých jídel, je pravděpodobné, že i něco zhubnete. To ovšem není jediný zdravotní benefit středomořské diety.

Můžete jí dosáhnout i snížení hladiny cholesterolu v krvi či udržení stabilní hladiny cukru v krvi. Kromě toho takový způsob stravování snižuje riziko výskytu některých druhů rakoviny a rovněž Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby.

Co se týče principů středomořské diety, k těm základním patří omezení příjmu masa a zvýšení konzumace ryb a mořských plodů. Jíst můžete a těstoviny, chléb a pečivo, no a ve vašem jídelním lístku by měl mít své místo také kvalitní olivový olej, nejlépe panenský. No a nezapomeňte do stravy zařadit také vydatné porce čerstvého ovoce a zeleniny.

Co jíst a čemu se vyhnout během středomořské diety

Středomořská dieta je na rozdíl od například ketogenní diety životním stylem, nikoli krátkodobou změnou jídelníčku za účelem hubnutí. Samozřejmě, budete-li v kalorickém deficitu, čili budete přijímat méně kalorií než spálíte, může se dostavit i úbytek hmotnosti. Ten však nedosáhnete za předpokladu, že si dáte k večeři plný talíř těstovin s kopcem sýra olivovým olejem.

Pokud tedy chcete mít jistotu, že je váš jídelníček při mediteránské dietě vyvážený, shrnuli jsme pro vás několik základních zásad:

  • každý den jezte hodně ovoce a zeleniny
  • každý den můžete jíst celozrnné těstoviny, pečivo a chléb
  • stejně tak můžete mít každý den v jídelníčku luštěniny a přiměřené množství oříšků
  • do jídla si přidávejte panenský olivový olej – čím kvalitnější, tím lépe
  • vícekrát do týdne zařaďte do jídelníčku ryby a mořské plody
  • dvakrát až třikrát týdně můžete jíst vejce, drůbež, sýry a mléčné výrobky
  • jednou do měsíce si můžete dopřát červené maso
  • stejně tak jednou měsíčně si můžete dát nějakou sladkost

Jak vidíte, základem středomořské diety jsou kvalitní a nezpracované potraviny. Strava je velmi pestrá a zakázaných či nevhodných potravin není až tak mnoho. Pokud bychom to měli shrnout, ze stravy byste měli vyloučit či výrazně omezit vepřové maso, ale také cukr, sladkosti a vysoce zpracované potraviny. Zapomeňte tedy na polotovary, uzeniny, slazené mléčné výrobky a podobně.