Dracena: Víte, jak správně pečovat o tuto pokojovou rostlinu?

Dracena patří díky svému vzhledu a nenáročné péči k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. K tomu, aby se jí u vás v interiéru dařilo co nejdéle, vám bude stačit osvojit si několik zásad a pravidel.

dracena

Druhy

Na světě najdeme více než 120 druhů této rostliny, přičemž každý z nich nabízí jedinečný vzhled. Mezi nejoblíbenější druhy patří:

  • Dracaena marginata – znát ji můžete i pod pojmem „dračí palma“. Jsou pro ni typické úzké listy se zeleno-červeným okrajem.
  • Dracaena fragrans – nazývaná také „voňavá dracena“, která se vyznačuje širšími listy a mohutnějším vzrůstem.
  • Dracaena sanderiana – známá jako „šťastný bambus“. Je populární pro svůj spirálovitý růst.
  • Dracaena deremensis – oblíbená pro své tmavě zelené listy s kontrastními pruhy.

Sázení

Pokud jdete svoji dracenu prosadit, vsaďte na rašelinový substrát, který je bohatý na humus. Líbit se jí bude také v hlíně, která obsahuje kompost, písek či rašelinu. Podstatné je vybrat substrát s dobrou propustností. Jelikož má tato pokojová rostlina poměrně velký kořenový systém, dopřejte jí větší květináč. Nesaďte ji však příliš hluboko, pouze tak, aby byl kořenový bal těsně zakryt. Pokud se hlína usadí, dosypte ji.

Po dvou letech dracenu vždy přesaďte do o trochu většího květináče. Ideální doba k přesazování je jaro.

Pěstování a péče

Dracena se vám odvděčí v případě, že jí vyberete stanoviště s nepřímým světlem. Určitě ji však nedávejte do stínu či do pokoje bez oken, ztratila by svoji sytou barvu. Pamatujte však na to, že čím exotičtější vzhled má vaše dracena (sytější a pestřejší barvy na listech), tím více světla bude potřebovat. Pokud se vám bude zdát, že dracena má žluté či spálené listy, má příliš mnoho přímého slunečního světla.

Vyhovuje jí pokojová teplota mezi 18 – 24 °C, dávejte si však pozor na průvan, který snáší poměrně obtížně. Během větrání ji raději na chvíli přemístěte, zvláště v zimních měsících. Nezapomeňte jí občas dopřát zvlhčení pomocí rozprašovače, popřípadě ji jednou měsíčně osprchujte.

Rozmnožování

K rozmnožení draceny můžete použít semena, která zasadíte do vlhkého substrátu. Položte je a zasypte je malým množstvím hlíny tak, aby semena nebyla na vzduchu, zároveň však nemohou být příliš hluboko. Aby správně vyklíčili, nepřemisťujte je do exteriéru a udržujte jim stejnou teplotu.

Dracenu si však můžete rozmnožit iz řízků, které jednoduše odříznete ze zdravé rostliny (použijte šikmý řez). Následně řízek zasaďte do vhodného substrátu nebo jej ponořte do sklenice s vodou a počkejte, až rostlina vyžene první kořeny.

Zalévání

Dracena nemá ráda přemokřenou půdu. Zalévejte ji, když je vrchní vrstva substrátu suchá na dotek. V zimních měsících zredukujte zalévání, aby nedocházelo k hnilobě kořenů. Ideální je zalévat ji během teplých měsíců jednou týdně, v zimních měsících zredukujte zálivku na jednou za 10 dní. Nejlépe uděláte, pokud dracenu přesadíte do květináče s velkou podmiskou, aby všechna přebytečná voda vytekla pryč.

Hnojení

Hnojte dracenu jednou měsíčně od jara do podzimu. Použijte tekuté hnojivo pro pokojové rostliny obsahující dobré poměry jednotlivých živin. V zimním období rostlina odpočívá, proto hnojení není zapotřebí. Pokud se vám však zdá, že drátěná ztrácí sytost, hnojivo přidejte.

Stříhání a vzhled

Jak dracena roste, její stonky zůstávají bez listů. Pokud se vám tento vzhled nelíbí, zasaďte do květináče 2 – 3 rostliny a jejich kořeny opatrně propleťte mezi sebou. Co se týče stříhání, pravidelně odstraňujte suché nebo poškozené listy.

Zazimování

Myslete na to, že dracena má ráda dostatek rozptýleného světla. Během léta ji můžete mít iv rohu místnosti, ale se zkracujícími se dny ji přesuňte na místo, kde je světla o něco více. Naposledy ji pohnojte na začátku října, poté ji nechte bez hnojení až do března/dubna.