Fíkus – všestranná pokojová rostlina, která čistí vzduch a zkrášluje interiér

Fíkus patří do čeledi morušovitých (Moraceae) a je oblíbenou pokojovou rostlinou, díky svému zajímavému vzhledu. Má lesklé zelené listy a pevné větve, které dodávají každému interiéru jedinečný vzhled. Fíkusy jsou dostupné v různých velikostech, takže je můžete pěstovat jako velké okrasné stromky nebo menší rostliny na parapetech, čímž se přizpůsobí různým prostorovým potřebám.

fikus

Druhy Fíkusů

Existuje spousta druhů Fíkusů. Mnohé z nich jsou oblíbené pro jejich dekorativní vzhled, ale také pro relativně jednoduchou péči. Mezi nejoblíbenější druhy patří:

  • Ficus benjamina – známý jako plačící fík, fíkovník malolistý nebo benjamínka. Je to malý strom s převislými větvemi. Je citlivý na změny prostředí a při přesunu mu mohou začít opadávat listy.
  • Ficus elastica – oblíbená pokojová rostlina, která je nenáročná na péči a ideální i pro začátečníky. Je nižší, má vzpřímený stonek a velké lesklé kožovité listy, které mohou mít tmavě zelenou až bordó barvu.
  • Ficus lyrata – má velké a výrazné dopisy, které vypadají jako hudební nástroj lyra. Pro svůj růst potřebuje dostatek světla a prostoru.
  • Ficus elastica ‚Decora‘ – listy jsou těžké, lesklé a tmavě zelené s výraznou středovou žilkou. Ideální volba do moderního interiéru.

Pěstování

Fíkus je všestranná rostlina, která se dá pěstovat jak v interiéru, tak v exteriéru. V interiéru potřebuje dostatek nepřímého světla a stabilní teplotu, zatímco v exteriéru se jí nejlépe daří v teplých a tropických oblastech. V našich podmínkách se ovšem většinou pěstuje jen v interiéru.

Pěstování Fíkusu není náročné – vyžaduje dobrou propustnou půdu, pravidelnou zálivku a ochranu před mrazem. Kromě estetické hodnoty čistí vzduch, ale je třeba být opatrný při manipulaci s rostlinou, protože její šťáva je toxická pro lidi i domácí mazlíčky.

Sázení

Tato čistící rostlina má velké kořeny a pro svůj růst potřebuje dostatečný prostor. Vyberte květináč, který má na spodní části drenážní otvory a je alespoň o 20 cm větší než ten, ve kterém je aktuálně zasazena. Když spatříte, že jsou kořeny na dně květináče, je třeba jej opět prosadit, ideálním obdobím pro přesazování je jaro.

Fíkus potřebuje dobře propustnou a výživnou půdu. Ideální volbou je směs hlíny, rašeliny a perlitu, která zajistí dostatečné provzdušnění a odvodnění. Optimální pH půdy by mělo být v rozmezí od 6 až do 6,5.

Rozmnožování

Fíkus můžete rozmnožovat během celého roku, a to dvěma způsoby – stonkovými nebo listovými řízky.

Kořeny se začnou vytvářet během několika týdnů až měsíců, v závislosti na druhu rostliny a na podmínkách, ve kterých se nachází. Když řízek vytvoří silný kořenový systém, můžete jej přesadit do většího květináče.

Stonkové řízky lze nejprve vložit do sklenice s čistou vodou (kterou je třeba pravidelně měnit) a počkat, až vyraší kořeny. Po jejich dostatečném rozvinutí řízek přesaďte do půdy.

Péče

Fíkus potřebuje dostatek světla, ideálně jasné, nepřímé sluneční světlo. Snese i trochu přímého slunce, ale nadměrné sluneční světlo mu může spálit listy. Tato rostlina je citlivá na chlad a průvan, proto ji umístěte dále od otevřených oken a dveří, abyste zabránili teplotním výkyvům.

Ideální teplota pro Fíkus je přes den v rozmezí od 18 do 24 °C, přes noc kolem 16 – 18 °C. Některé druhy (Ficus benjamina, Ficus pumila a Ficus microcarpa) můžete umístit také na chladnější místo s teplotou 10°C a nižší, ale žádný z nich nesnese mrazy.

Fíkus obecně má v oblibě vlhké prostředí v rozmezí od 40 do 60 %. Rostlině neprospívá, pokud je vzduch delší dobu suchý.

Zalévání

Fíkus je třeba zalévat vodou pokojové teploty, když je vrchní část půdy suchá na dotek. Tato rostlina je náchylná k hnilobě kořenů, proto je důležité po zalévání vyprázdnit drenážní misku nebo talíř, aby kořeny nezůstávaly v přebytečné vodě. Žloutnutí nebo opadávání listů naznačuje, že je půda suchá. Během letních měsíců zalévejte častěji, v zimě zálivku snižte.

Hnojení

Fíkus potřebuje pro svůj růst spoustu živin. Na jaře a v létě se doporučuje hnojit jednou měsíčně a na podzim a v zimě jednou za dva měsíce. Použít je třeba tekuté hnojivo.

Stříhání

Pravidelným řezem podpoříte nový růst a udržíte požadovaný tvar. Stříhání je třeba provádět v zimě, kdy rostlina aktivně neroste. Doporučuje se použít sterilizované ostré nůžky a ochranné rukavice.

Větve stříhejte těsně před uzlem listu – podpoříte tím nový růst. Pokud je váš Fíkus příliš vysoký nebo má řídký vzhled, bez obav jej ořízněte. Rychle vytvoří nové listy a zhoustne.

Zazimování

Fíkus je tropická rostlina, která nemá v oblibě mrazy. V zimě je třeba jej umístit na teplé a světlé místo bez průvanu a se stabilní teplotou od 16 do 21°C. V tomto období rostlina roste méně, proto je vhodné snížit také zálivku.