Zjistěte, jak správně pečovat o ibišek a zkrášlete si zahradu

Pokud se rozhodnete dát si do své zahrady ibišek, můžete se těšit na nádherné květiny s exotickým závanem. I když péče o tuto rostlinu je poměrně nenáročná, doporučujeme vám nejprve se seznámit se všemi zásadami pěstování ibišku.

ibišek

Druhy

Ibišek můžeme nalézt ve třech formách, a to strom, keř nebo bylinu. Stromové ibišky jsou v našich končinách známé méně, bylina je zase oblíbená ve formě čaje. Pokud si však chcete okrášlit vaši zahradu či balkon, vsaďte na keř ibišku, který vás obdaruje nádhernými květinami. Mezi nejznámější a nejoblíbenější druhy patří:

  • Ibišek bahenní – jedná se o odolný druh ideální do exteriéru, který toleruje i nižší teploty. Je známý pro své velké květiny v různých barvách, které jsou zkombinovány s tmavšími listy. Pěstovat jej můžete jako trvalku, tedy celoročně.
  • Ibišek syrský – tento druh ibišku se v našich zahradách vyskytuje nejčastěji. Je velmi odolný a nenáročný na péči, přičemž si jej můžete zvolit v různých barevných odstínech. I když roste pomalu, dosahuje výšky až 3 metrů.
  • Ibišek čínský – jediný druh ibišku, který se pěstuje v interiéru. Znát jej můžete také pod označením čínská růže.

Sázení a výsadba

Ibišek si můžete doma vypěstovat ze semen nebo z řízků, ale nejčastěji si ho domů donesete jako malou rostlinu pěstovanou v květináči. Tu si následně přesaďte do většího květináče nebo do země, ideální na jaře. Prakticky však můžete ibišek vysazovat kdykoli kromě zimních měsíců, během kterých je půda zamrzlá. Myslete na to, že pokud ibišek přesazujete, vždy mu prostříhajte kořeny tak, aby nerostly v jednom velkém shluku. Nejvíce se všem druhům této rostliny daří v mírně kyselé a dobře propustné půdě.

Pěstování a péče

V případě, že si chcete ibišek zasadit tam, kde je dostatek místa, sáhněte po Ibišku syrském. Naopak, pokud máte omezený prostor, lepší je zasadit si Ibišek bahenní. V obou případech platí, že pro správný růst je třeba vybrat slunné stanoviště, které je chráněno před větrem. Čínskou růži umístěte na místo s dostatkem světla, ale vyhněte se přímému polednímu slunci, které jí snadno spálí listy.

Zalévání

Ibišky bahenní a syrský, které budete pěstovat v exteriéru, si vystačí s přirozenými srážkami. Pokud je však dlouhodobě sucho či příliš horko, dopřejte jim mírnou zálivku. Zapamatujte si, že čím je váš keř větší, tím jsou jeho kořeny více v zemi a tím pádem je odolnější vůči suchu. Menší či nový keř zalévejte častěji. Čínskou růži, tedy Ibišek čínský, je lepší zapomenout polit než přelít, snadno mu odhnívají kořeny.

Rozmnožování

Pokud máte starší rostliny ibišku, vhodné je rozmnožit je dělením kořenů. Vyjměte je ze země a rozdělte na 3 – 4 části, které následně zasaďte samostatně. Rychlý způsob rozmnožení je řízky – odeberte vrcholové výhonky dlouhé 10 – 15 cm a nechte je zakořenit ve vodě nebo ve stále vlhkém substrátu.

Hnojení

Od dubna do září dopřejte ibišku hnojení běžným tekutým hnojivem. I když je to poměrně odolná rostlina a přizpůsobí se i nepříliš vyživené půdě, díky pravidelnému hnojení vám bude krásnější a bohatší kvést. Od září začněte hnojení omezovat, od října do března ibišek už nehnojte. Nic nezkazíte přidáním zahradního kompostu, který dodá rostlině spoustu výživy.

Stříhání

Na jaře, když odejdou mrazy, zbavte ibišek starých a suchých výhonků, během následujících měsících bude kvést bohatší. Nezapomeňte jednou za čas odstřihnout odkvetlé květiny.

Zazimování

Jak jsme již zmínili, exteriérové ibišky dobře snášejí mrazy a není třeba přenášet je dovnitř. U bahenního platí, že přežije zimu v kořeni, tedy s příchodem chladných dnů odumře nadzemní část rostliny, na jaře opět vyroste. Syrský druh ibišku je celý mrazuvzdorný. Pokud jsou vaše rostliny malé, nezaškodí je na zimu překrýt chvojím nebo pytlovinou. Ibišek čínský nepřežije při teplotách nižších než 10 – 15 °C, proto pokud vám během léta zdobí zahradu nebo balkon, na podzim jej mějte v interiéru.