Rez na kovových předmětech může být skutečnou výzvou, ale existují efektivní způsoby, jak se jí zbavit. Využít můžete mechanické čištění, které odstraní rez použitím ocelové vlny nebo brusných nástrojů. Druhou možností je chemické čištění, které využívá různé přípravky k rozpuštění a uvolnění rzi. Obě metody zajistí rychlé a účinné odstranění rzi, čímž se prodlouží životnost kovových předmětů. V tomto článku se dozvíte 6 praktických způsobů, jak efektivně odstranit rez z kovových povrchů.
1. Odstraňování rzi pomocí sody bikarbony
Jedlá soda nabízí snadný a cenově dostupný způsob, jak odstranit rez bez použití agresivních chemikálií. Je ideální pro mírně rezavé skvrny, tenké kovové předměty, kuchyňské plechy, příbor či lehce zrezivělé povrchy.
Kovový předmět pokrytý rzí opláchněte, setřeste od vody, poprašte sodou bikarbonou (vlhké části ji lépe zachytí) a nechte působit minimálně jednu hodinu. Potom pokryté části vydrhněte ocelovou vlnou, kartáčem nebo drátěnkou. Nakonec předmět důkladně opláchněte a osušte. V případě, že je rez odolnější, postup zopakujte nebo použijte jedlou sodu v kombinaci s octem nebo citrónovou šťávou.
2. Octová koupel pro odstranění rzi
Odstraňování rzi pomocí koupele v octě je efektivní metoda pro silně zrezivělé předměty, které jsou vyrobeny z oceli (mohou být celé ponořeny do octa a to bez rizika z poškození). Tento způsob čištění není vhodný pro lakované nebo citlivější povrchy, protože ocet by je mohl poškodit.
Postup je velmi jednoduchý – rezavý předmět ponořte do bílého octa a nechte působit přes noc. Po vyjmutí se rez velmi jednoduše odstraní ocelovým kartáčem nebo drátěnkou. Pokud není možné předmět ponořit, můžete rezavé části obalit hadrem namočeným v octě.
Tato metoda je praktická, protože vyžaduje minimum námahy – ocet udělá většinu práce za vás. Při silné rzi však může být nutné postup zopakovat a nechat předmět v octě namočený delší dobu.
3. Odstraňování rzi pomocí brambor a saponátu
Odstraňování rzi pomocí brambor a saponátu je jednoduchá a navíc i ekologická metoda. Je účinná na menší a méně odolné skvrny od rzi, které jsou na snadno dostupných površích.
Stačí rozkrojit bramboru na polovinu a na řeznou stranu dát saponát. Brambor je třeba použít jako drátěnku a jemně jím vydrhněte rezavé místo. Při kontaktu s mýdlem začne brambor reagovat, díky čemuž pomáhá rozpustit rez.
4. Odstraňování rzi kyselinou citrónovou
Kyselina citrónová dokáže odstranit výraznou rez z kovových nástrojů nebo předmětů. Tento způsob odstranění rzi není vhodný pro barevné a lakované předměty, neboť kyselina citrónová může odstranit barvu nebo poškodit povrch.
K odstranění rzi pomocí kyseliny citrónové budete potřebovat kyselinu citrónovou, horkou vodu, misku a kartáč. Do misky nasypte kyselinu citrónovou a nalijte horkou vodu. Do tohoto roztoku ponořte rezavý předmět a nechte působit přes noc. Druhý den rez vyčistěte pomocí kartáče, opláchněte a osušte do sucha. Velkou výhodou je, že tato technika vyžaduje minimální úsilí při drhnutí.
5. Odstraňování rzi solí a citronem
Odstranit rez můžete také pomocí běžně dostupných surovin, jako je sůl a citron. Tato metoda je určena pro menší skvrny od rzi, které se tvoří na kuchyňských nožích nebo jiných kovových předmětech.
Rezavou skvrnu posypte solí a na ni vyždímejte šťávu z překrojeného citrónu. Nechte působit alespoň 30 minut a v případě odolnějších skvrn i více (1-2 hodiny). Potom pomocí kůry z citronu vydrhněte rez. Tento proces opakujte, dokud rez nezmizí. Na závěr předmět opláchněte a osušte.
6. Odstranění rzi pomocí agresivních chemikálií
Pokud domácí metody pro odstranění rzi nevedou k požadovaným výsledkům, agresivní chemikálie mohou nabídnout rychlé a účinné řešení. Tyto produkty jsou speciálně navrženy pro rozklad rzi a často přinášejí okamžité výsledky. Je však nezbytné je používat podle přesného návodu a dbát bezpečnostních pokynů, aby se předešlo poškození zdraví či povrchů. Na trhu máme několik chemických prostředků, které si dokážou poradit s rzí. Vybrat si můžete různé tekuté prostředky nebo praktičtější odstraňovače rzi ve spreji.