Vodní kámen může způsobit v domácnostech několik nepříjemností, od těch estetických v podobě bílého povlaku až po ty vážnější, které mohou poškodit domácí spotřebiče. Jak se zbavit vodního kamene za pomoci domácích i speciálních přípravků?
Odstranění vodního kamene z baterie, sprchy i toalety
S usazeným vodním kamenem se čas od času setká téměř každá domácnost. Usadit se může na různých místech, přičemž nejčastěji jej můžete najít v koupelně a v kuchyni. No a v případě, že máte tvrdou vodu, budete s ním muset bojovat častěji. Dobrou zprávou je, že vodního kamene se lze poměrně jednoduše a rychle zbavit.
Velmi často se vodní kámen objevuje na bateriích, které rázem ztratí svůj lesk. Odstranit jej můžete použitím octa nebo šťávy z citronu. Citron nebo ocet doporučujeme zředit s vodou v poměru 1:3 a tímto roztokem potřít baterii. Roztok nechte působit několik minut a následně jemným hadříkem vyleštěte. Těžší dostupná místa můžete vyčistit pomocí zubního kartáčku. Pokud je vrstva vodního kamene silnější, nechte roztok působit celou noc.
Pokud se vodní kámen usadí ve sprchové hlavici, může způsobit, že hlavice nebude správně stříkat, protože kámen ucpe trysky. Tehdy můžete sáhnout po octě, který nalijete do vysoké a dostatečně široké nádoby na to, abyste do ní mohli ponořit sprchovou hlavici. Nechte ocet působit celou noc a ráno silným proudem vody propláchněte.
Vodní kámen se může objevit také v toaletní míse, kde vytváří hnědou usazeninu. No a přestože se může zdát, že zbavit se hnědé usazeniny ze záhybů toaletní mísy je nemožné, opak je pravdou. Stačí, když do mísy nalijete litr octa, který necháte celou noc působit. Ráno pak pomocí záchodového kartáče vodní kámen snadno vyčistíte.
Další tipy a triky proti vodnímu kameni: odstraňte jej z konvice, obkládaček i z pračky
Velmi často se vodní kámen usazuje v rychlovarné konvici. Odstraníte jej z ní pomocí speciálních roztoků či tablet na odstraňování vodního kamene, ale použít můžete i jeden sáček kyseliny citrónové, který do konvice nasypete a zalijete vodou. Potom konvici zapnete, po sevření vodu vylijete a následně konvici několikrát propláchnete.
Nevzhledné fleky vodního kamene se nezřídka objevují i na obkladačkách. Odstranit je je přitom otázkou pár minut. Tentokrát doporučujeme sáhnout po parním čističi, který je ideální pro velké plochy. Pokud parní čistič nemáte, můžete na obkladačky nastříkat roztok vody a octa, resp. vody a kyseliny citrónové, nechat působit a následně jemným hadříkem vyleštit.
Tvrdá voda může po čase způsobit i usazování vodního kamene v pračce a je třeba jej odstraňovat jednou za měsíc. Postačí vám nalít do prázdného bubnu pračky půl litru octa a následně zapnout pračku na program o teplotě alespoň 80 stupňů.
Domácí přípravky proti vodnímu kameni
Již jsme zmínili, že s vodním kamenem si ve většině případů poradíte také pomocí domácích prostředků. Svatou trojicí je v tomto případě ocet, citrónová šťáva, případně kyselina citrónová v prášku či v tekuté formě. No a přidat k nim můžeme i sodu bikarbonu.
Použitím domácích přípravků se postaráte o jemné a šetrné odstranění vodního kamene. Domácí přípravky jsou nejen cenově dostupné, ale také šetrné k prostředí, ale a ve většině případů jsou i mimořádně účinné. V případě, že vám domácí prostředky nepomohou odstranit vodní kámen hned, můžete je bez obav nechat působit celou noc. No a pokud nepomohou ani tehdy, sáhněte po některém ze speciálních přípravků, které naleznete v obchodě.
Speciální prostředky proti vodnímu kameni
Na vodní kámen pomáhá také kyselina solná, kterou dostanete koupit v některých drogeriích. Při manipulaci s ní je však třeba být mimořádně opatrní a vyhněte se jejímu použití na chromované prvky.
Kromě kyseliny solné však můžete sáhnout i po některém z pestré nabídky přípravků určených speciálně pro odstraňování vodního kamene. K oblíbeným produktům patří například Cif Power and Shine, Cillit Bang či klasická Fixinela. K odstranění vodního kamene z pračky poslouží speciální přípravky, jako je například Calgon či Savo čistič pračky.