Moly mohou být nepříjemným problémem v domácnosti, ať už jde o šatní moly, které ničí oblečení, nebo potravinové moly napadající zásoby v kuchyni. Ať se jedná o jakýkoli druh, základem je urychleně je odstranit. V tomto článku se dozvíte základní informace o molech a tipy, jak se zbavit molů v domě nebo bytě.
Základní informace o molech
Moly jsou drobný hmyz, který patří do čeledi motýlovitých. Jejich životní cyklus se skládá ze čtyř stadií: vajíčko – larva (housenka) – kukla – dospělý jedinec. Dospělá mole není pro domov velkou hrozbou (ty se pouze rozmnožují), největší škody způsobují larvy, které se živí tkaninou a suchými potravinami, jako jsou těstoviny, chléb a jiné.
Existuje několik druhů molů, ale nejčastěji se v domácnosti můžete setkat se dvěma druhy. Moly šatní napadají oděvy, textilie a kožešiny. Larvy se živí keratinem obsaženým ve tkaninách. Moly potravinové se vyskytují v potravinách, zejména v mouce, obilovinách, těstovinách a sušeném ovoci.
7 tipů, jak se zbavit molů v domě nebo bytě
Přítomnost molů v domě nebo bytě může způsobit značné škody. V momentě, kdy si všimnete, že se nacházejí ve vaší domácnosti, je důležité zasáhnout co nejdříve. Existuje několik účinných způsobů, jak se zbavit molů a zabránit jejich návratu. Zde je 7 tipů, jak se zbavit molů v domácnosti:
1. Cedrové dřevo – moly nelibují vůni cedrového dřeva. Chcete-li se jich zbavit, umístěte cedrové dřevo do skříní, zásuvek a na místa, kde jste je zpozorovali. Použít můžete také cedrový olej zředěný s vodou a nastříkat jej do ovzduší, případně dát do difuzéru.
2. Levandule – podobně jako cedrové dřevo, i vůně levandule odpuzuje moly. K jejich odstranění můžete použít sáčky ze sušené levandule nebo levandulový esenciální olej.
3. Hloubkový úklid – chcete-li se zbavit molů, je třeba pravidelně a důkladně uklízet. Vysávejte podlahy, lišty, koberce a všechna místa, kam by se mohla dostat vajíčka a larvy molů. Po vysávání nezapomeňte vyprázdnit z vysavače sběrnou nádobu na smetí nebo vyhodit sáček.
4. Praní na vysoké teplotě / zmrazení oblečení – pokud zpozorujete moly na svém oblečení nebo v šatníku, můžete využít dvou způsobů odstranění. Buď ho opeříte na vysoké teplotě, pomoci může i sušička prádla. Nebo můžete své oblečení vložit do mrazničky, alespoň na 24 hodin (nízká teplota by měla zničit larvy i vajíčka). Pokud žádná z možností nepomůže, oblečení budete muset vyhodit.
5. K čištění používejte ocet – svou domácnost pravidelně a důkladně je třeba mýt roztokem octa a vody, zejména místa, kde jste zpozorovali vajíčka a larvy.
6. Lepicí pasti na moli – k odstranění molů z domova můžete použít lepicí pasti, které jsou obvykle ve formě papírových nebo kartonových pásků. Mají lepící povrch napuštěný feromony, které přitahují samečky molů a ti když se nalepí na povrch pasti, tak zahynou. Tím se zamezí rozmnožování molů a postupně se snižuje výskyt molů. Lepicí pasti se doporučuje kombinovat s pravidelným a důkladným čištěním a úklidem.
7. Profesionální deratizace – v případě, že vaši domácnost zamořily moly a vy si s nimi opravdu neumíte dát rady, obraťte se na odborníky, profesionální deratizéry, kteří vám pomohou moly odstranit.
Prevence proti napadení moly
Prevence proti molům je mnohem jednodušší, než jejich následné odstranění, poté, co se ve vaší domácnosti přemnoží. Základem je pravidelný a důkladný úklid (vysávání podlah, praní oblečení a textilií a podobně), díky čemuž můžete přerušit životní cyklus molů a zabránit jejich přemnožení. Skvělou prevencí je i „jarní úklid“, který zahrnuje hloubkové čištění domácnosti (tepování koberců, praní záclon a závěsů aj.), třídění a úklid šatníku. Díky němu můžete výrazně snížit riziko výskytu molů a chránit tak své oblečení před nepříjemnými škodami.