Pokud máte doma koberec, určitě dobře víte, že je třeba ho čas od času pořádně vyčistit. Jak na to pomocí domácích i odborných přípravků? A jak odstranit z koberce nepříjemný zápach a dodat mu svěžest?
Jak na suché čištění koberce
Možná jste již slyšeli o tom, že koberce lze čistit tzv. suchou metodou, tedy bez použití vody. Tento způsob můžete zvolit jako údržbu, resp. v rámci pravidelného čištění vašeho koberce. Díky suchému čištění bude váš koberec působit opět svěže a zlehlá vlákna se znovu nadzvednou.
Suché čištění doporučujeme zvolit u koberců s kratším vlasem. Postup spočívá v tom, že na koberec aplikujete například jedlou sodu. Sodu vetřete do koberce houbou případně kartáčem a nechte působit alespoň 30 minut, ale klidně i déle. Následně sodu z koberce vysajte.
Pokud dáváte přednost speciálním přípravkům z drogerie, můžete si koupit prášek určený k čištění koberců. K oblíbeným patří například Vanish, ale dostupné jsou i jiné čističe koberců v prášku.
Mokré čištění koberce krok za krokem
K častějším způsobům čištění koberců patří jednoznačně tepování, tedy mokré čištění. Tento způsob je v porovnání s tím suchým účinnější hlavně z hlediska odstraňování usazených nečistot hluboko ve vláknech koberce.
Pokud se rozhodnete pro mokré čištění koberce, můžete k tomu použít domácí i speciální přípravky. Ať už si zvolíte jedny nebo druhé, postupovat je třeba následovně:
- Koberec nejprve důkladně vysajte a zbavte ho prachu, vlasů a drobků.
- Pokud jsou na koberci skvrny, aplikujte čistící prostředek přímo na ně a nechte působit 30 minut
- Pomocí houbičky či hadříku a přiměřeného množství vody odstraňte zbytky čistícího prostředku ze skvrn
- Vždy použijte raději méně vody, abyste předešli zvlnění koberce či jeho dlouhému schnutí
- Tímto způsobem můžete vyčistit nejen skvrny, ale také celý koberec
- Vyčištěný koberec nechte pořádně vyschnout v dobře větrané místnosti
Pokud máte doma velký koberec, pro jeho mokré čištění vám doporučujeme pořídit si tepovací stroj. Samozřejmě, umíte ho vytepovat i ručně, avšak počítejte s tím, že to bude docela náročné a zabere to mnohem více času než tepování pomocí stroje. Dnes si tepovací stroje už umíte i půjčit, a tak nemusíte investovat do nového domácího pomocníka. Dobrou službu vám udělá i vysavač pro mokré vysávání, který vás zbaví přebytečné vody z vytepovaného koberce.
Domácí přípravky na čištění koberců
To, že koberce či skvrny na nich můžete vyčistit také pomocí běžných prostředků, které máte s velkou pravděpodobností doma, jsme si už řekli. Které patří k těm nejúčinnějším?
- Soda bikarbonu – poradí si se zápachem a s nečistotami usazenými v koberci a její použití je velmi jednoduché. Vysávaný koberec jí posypte, nechte působit a následně důkladně vysajte. Chcete-li koberec zbavit zápachu nebo jej jen osvěžit, smíchejte šálek sody bikarbony s 20 kapkami vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Směs nasypte na koberec a nechte působit půlhodinu. Potom vysajte.
- Šampon na vlasy – do nádoby s teplou vodou přidejte za víčko šamponu a naneste na koberec, například pomocí rozprašovače. Koberec vyčistěte houbou či kartáčkem a nechte pořádně vysušit.
- Bílý ocet – stane-li se nehoda s červeným vínem, sáhněte po bílém octě, troše saponátu a teplé vodě. Připravte si roztok tvořený dvěma šálky vody, jednou lžící octa a jednou lžící saponátu a naneste jej na skvrnu. Takto odstraníte i zaschlou skvrnu od vína. Pokud je skvrna čerstvá, můžete ji zasypat jedlou sodou, kterou na skvrnu nanesete a necháte působit 10 minut.
Speciální čistící prostředky na koberce
Nabídka čistících přípravků určených pro koberce je dnes pestrá, a tak si můžete vybírat přesně takový produkt, který vám bude vyhovovat nejvíc. Pokud máte koberec s krátkým vlasem, můžete jej čistit nasucho pomocí prášku na čištění koberců, například od Vanishu.
V případě, že jste majitelem koberce s dlouhým vlasem, padne vám vhod použití tvz. suché pěny. Natrefit můžete opět na značku Vanish, případně Mr. Teppich či Kobex. K oblíbeným prostředkům patří také čistič na koberce DR. BECKMANN či Tep aktivní pěna.