Čištění mikrovlnky nemusí být zdlouhavé ani komplikované. Použít můžete účinné odborné přípravky, ale velmi dobře vám poslouží i několik běžných domácích surovin. Jak tedy vyčistit mikrovlnnou troubu tak, aby vypadala stále jako nová?
Rychlý a efektivní postup pro čištění mikrovlnky
Úplně na začátku dejte dovnitř misku s vodou, do které můžete hodit několik plátků citronu. Pusťte ji na vyšší výkon alespoň na tři minuty. Když budete vidět, že se voda vaří a odpařuje, počkejte ještě alespoň 30 vteřin. Následně mikrovlnku vypněte a nechte páru působit několik minut. Čím více je vaše mikrovlnná trouba špinavá, tím déle nechte páru působit.
Mezitím vypojte mikrovlnku ze zásuvky, aby nedošlo k úrazu či jinému poškození. Nyní můžete vyčistit mikrovlnku z vnější strany – jemný hadřík si namočte do vody s čistícím prostředkem, následně ji otřete dosucha pomocí papírové utěrky. Když je vnitřek napařen, vytáhněte otočný talíř a poklop a omyjte je v myčce, popřípadě je namočte do vody s odmašťovacím čistícím prostředkem.
Díky napaření půjdou všechny nečistoty a mastnota dolů velmi lehce. Postačí vám jemný hadřík, se kterým vnitřek pořádně vytřete. Nezapomeňte také na dvířka, na kterých se drží poměrně mnoho nečistot. Pokud ovšem máte pocit, že váš spotřebič potřebuje o něco silnější údržbu, vezměte si na pomoc účinné domácí či odborné přípravky.
Účinní domácí pomocníci
Ocet – ocet je přírodní dezinfekční prostředek, který odstraní mastnotu a pachy. Poradí si také s velmi odolnou špínou. V poměru 1:1 s vodou jej nalijte do misky a spusťte cyklus napaření mikrovlnky (stejně jako s vodou s citronem). Popřípadě můžete ocet s vodou v poměru 1:1 nalít do rozprašovače a nastříkat jím vnitřek i vnější části mikrovlnky. Nechte pár minut působit a sestřete suchým hadříkem.
Citron – o tom, jak vám pomůže citron při čištění mikrovlnky, jsme si již řekli. Nebojte se jej použít iv případě, že potřebujete spotřebiči dodat svěží vůni. Máte-li zaschlé špíny na talíři či na krytu z mikrovlnky, rozkrojte citron na polovinu, posypte na něj jedlou sodu a předměty vydrhněte.
Jedlá soda – pro odolné skvrny je ideální jedlá soda. Stačí ji smíchat s trochou vody, aby vznikla pasta. Tu naneste nejen na velké nečistoty, ale můžete jí přetřít celý vnitřek mikrovlnky. Pozor však dávejte na větrací otvory a vstupy pro mikrovlny.
Odborné přípravky na čištění mikrovlnné trouby
Pokud preferujete rychlá řešení, sáhněte po speciálních přípravcích na čištění mikrovlnek, které naleznete v drogerii nebo v online obchodech. Tyto přípravky jsou navrženy tak, aby odstranily mastnotu a zanechaly mikrovlnku hygienicky čistou. Před použitím si však vždy přečtěte návod k použití.
Dobrým pomocníkem při pravidelné prevenci jsou i obyčejné vlhčené ubrousky, ideální bez silného aroma. Sice vám mikrovlnku nevyčistí do hloubky, ale na preventivní čištění je pár dejte dovnitř a zapněte ohřev na 1 – 2 minuty. Následně celou mikrovlnku přetřete kuchyňskou papírovou utěrkou.
Několik tipů na závěr
- Vyhněte se drátěnkám či agresivním čistícím prostředkům, snadno můžete mikrovlnku poškodit.
- Větrací otvory a vstupy na mikrovlny můžete přetřít přírodními čistícími prostředky (ocet nebo citron), určitě však ne odbornými čističi.
- Pokud vaše mikrovlnná trouba smrdí i po důkladném čištění, vložte do ní misku s jedlou sodou a nechte ji tam přes noc, ideálně 24 hodin.
- Používáte-li mikrovlnku několikrát denně, vyčistěte ji alespoň jednou týdně. V případě, že si po ohřívání všimnete, že se jídlo vylilo či vyprsklo, ihned jej setřete.
- Na vnější tlačítka a displej můžete použít čirý alkohol, který v malém množství nanesete na jemný hadřík. Snadno tak odstraníte mastné otisky prstů.