Jak vyčistit myčku a odstranit z ní zápach

Někdy je třeba se věnovat čištění našich domácích spotřebičů a zapomínat bychom neměli ani na myčku nádobí. Mohou se v ní usazovat zbytky jídla, mastnota či vodní kámen. Přinášíme několik tipů a triků na to, jak vyčistit myčku pomocí domácích přípravků. No a pokud by nezabrali, poradíme i speciální prostředky pro mytí nádobí.

jak vyčistit myčku

Tipy a triky pro čištění myčky nádobí

Myčka nádobí se v mnoha domácnostech používá dennodenně, a tak není žádným překvapením, že se v ní po určité době mohou usazovat nečistoty. Pokud tomu však budete předcházet pravidelným čištěním, můžete se vyhnout nepříjemnostem. Jak na to? Poradíme vám několik tipů:

  • jednou za týden vyčistěte filtr myčky: filtr zachycuje nečistoty z nádobí a pokud jej nebudete pravidelně čistit, zanese se a nebude plnit svou funkci. Filtr vyčistíte tak, že jej vyjmete zpod dolního koše na nádobí a odstraníte z něj větší zachycené nečistoty. Následně jej opláchněte pod tekoucí vodou a vložte zpět do myčky.
  • dvířka na myčce: i na vnitřní straně dvířek na myčce se mohou zachytávat nečistoty, které je vhodné pravidelně odstraňovat houbou a saponátem
  • udržujte čisté trysky: ramena a trysky, které rozprašují vodu, se mohou také zanést nečistotami a následně ucpat tak, že nebudou správně fungovat. Doporučujeme trysky čistit spolu s těsněním, tedy alespoň jednou měsíčně. Učinit tak můžete odmontováním ramen a jejich omytím pod tekoucí vodou. Drobné nečistoty vám pomůže odstranit kartáček a mastnoty se zbavíte použitím saponátu. Po vyčištění ramena umístěte zpět do myčky a ujistěte se, že jste je namontovali správně.
  • nezapomeňte na pravidelné čištění těsnění: na gumových těsněních uvnitř myčky se mohou objevovat plísně, a tak je vhodné je vyčistit pomocí houbičky a saponátu alespoň jednou do měsíce.
  • ucpaný odtok v myčce: odtok v myčce se může zanést zejména tehdy, pokud jste zanedbali její pravidelné čištění. V takovém případě vám myčka zobrazí chybové hlášení a první, co byste měli udělat, je vyčistit filtr. Následně můžete použít zvon a vyčistit odtok, který je pod filtrem. Pokud to nepomůže, sáhněte po speciálním přípravku na čištění odtoků. Samozřejmě postupujte podle návodu na daném přípravku. V případě, že ani to nezabere, je třeba zavolat opraváře.

Jak vyčistit myčku nádobí pomocí domácích přípravků

K čištění myčky vám dobře poslouží i některé přípravky, které naleznete ve vaší domácnosti. Může jít například o sodu bikarbonu, kyselinu citrónovou či ocet. Soda bikarbonu výborně poslouží k preventivnímu pravidelnému čištění vaší myčky. Stačí, když na dno prázdné myčky nasypete 100 gramů sody bikarbony a zapnete intenzivní program. Takto se zbavíte nejen usazené nečistoty, ale zároveň i případného zápachu.

Pokud dáváte přednost kyselině citrónové, můžete ji použít k vyčištění myčky a odstranění zápachu úplně stejně jako sodu bikarbonu. Opět tedy nasypete 100 g kyseliny citrónové na dno nenaplněné myčky nádobí a zapněte na nejsilnější program. Kyselina citrónová je výborná v tom, že kromě zápachu a usazenin odstraní z myčky také vodní kámen.

Třetím domácím prostředkem, který účinný při čištění myčky nádobí, je ocet. Ten si podobně jako kyselina citrónová poradí se zápachem, špínou i vodním kamenem. Co se týče množství, doporučujeme použít nejméně litr octa, abyste dosáhli požadovaného efektu. Vhodné je nalít ocet do rozprašovače a nanést jej tak i na boční stěny myčky. Zbytek nalijte do nádoby na tabletu a na dno myčky. Opět platí, že myčku zapnete prázdnou na intenzivní program.

Speciální prostředky pro čištění myčky nádobí

V případě, že si se špinavou myčkou nepořídí domácí přípravky, sáhněte po těch speciálních. V drogeriích naleznete čističe myčky různých značek, k oblíbeným patří Finish, Jar či Somat. Pokud vám překáží zápach z myčky, dostupné jsou i osvěžovače do myčky od stejných výrobců.

Doporučené produkty