Tipy na pěstování nenáročné kalanchoe

Kalanchoe neboli Kolopejka je pokojová sukulentní rostlina, která se těší oblibě pro své pěkné květiny i proto, že nevyžaduje žádnou náročnou péči. Jak ji sázet a rozmnožovat a je třeba její hnojení či zazimování a jaké druhy kalanchoe známe?

kalanchoe

Různé druhy kalanchoe

Sukulentní rostliny kalanchoe pocházejí z různých částí světa, nalézt je můžete v Americe a v Asii, ale většina z nich pochází z tropických částí Afriky či Indii. Patří do čeledi tučnolistovité, kam řadíme například i skalničky či rozchodníky.

Jak jsme již řekli, kalanchoe není náročná na pěstování, no a potěší vás svojí rozmanitostí. Nejoblíbenějším druhem pěstovaným jako pokojová rostlina je Kalanchoe blossfeldiana, která kvete celoročně a natrefíte hned na několik odrůd s květy různých barev.

Červenými květy vás potěší odrůdy Amore, Rosalina či Margrethe, pokud byste chtěli dát přednost oranžovým květům, vyberte si kalanchoe z odrůdy Santorini či Vardot. Alexandra a Karen Fodda zkrášlí vaši domácnost žlutými květy, no a Avalon, Delia, Sora či Apricot kvetou květy růžové barvy.

Pěstování a péče o kalanchoe

Prvním krokem k úspěšnému pěstování kalanchoe je správné umístění. Tato rostlina dává přednost světlým místům s dostatkem slunečního světla. Dobře se jí bude dařit i při nižší vlhkosti vzduchu a ideální teplota pro kalanchoe je kolem 20 stupňů. Přežije i teploty kolem 15 stupňů, avšak při takto nízké teplotě se jí bude hůře dařit.

Chcete-li, aby se vaší kalanchoe dobře vodilo, zasaďte ji do mírně kyselé, případně neutrální půdy. Smíchat ji můžete také s pískem, který půdu provzdušní. No a vliv na to, jak se bude kalanchoe dařit, má také tvar květináče. Pro pěstování kalanchoe doporučujeme zvolit široký, ale nízký květináč. Dodáme ještě, že mladší rostliny je vhodné přesazovat jednou ročně. Těm starším postačí, pokud je přesadíte každý druhý rok.

Kolopejka jako sukulent nevyžaduje častou zálivku, určitě ji zalévejte s mírou, protože příliš mnoho vody by mohlo způsobit hnití jejích kořenů. To, že je třeba kalanchoe polit, zjistíte podle suchého substrátu. Obvykle postačí, pokud rostlině dopřejete vodu jednou až dvakrát týdně.

Jak hnojit a rozmnožovat kalanchoe

Kolopejka je odolná rostlina a není třeba ji často hnojit. Přežije iv nepříliš úrodné půdě, avšak nemůžeme říci, že se jí tam bude dařit. Pokud máte pocit, že vaše kalanchoe už nevypadá zdravě, kromě přesazení můžete zkusit také hnojení. Ideální je kalanchoe hnojit v době kvetení a zvolte hnojivo pro kaktusy. Hnojivo postačí kalanchoe dopřát jednou za dva týdny.

Pokud byste si chtěli kalanchoe rozmnožit, existuje několik způsobů – řízky, listy či semeny. Kalanchoe blossfeldiana se nejčastěji rozmnožuje řízky stonků dlouhých kolem 10 cm. Odřezek nechte na vzduchu pár dní, aby řez zaschl. Následně můžete tento řízek zasadit do vhodného substrátu a zalévat pár dní, aby se vytvořily kořínky. Jiné druhy kalanchoe lze rozmnožit i listy. No a ač to není časté, dá se tato rostlina rozmnožovat i semeny.

Zazimování a stříhání kalanchoe

Kalanchoe není třeba nijak zvlášť zazimovat, avšak v zimním období vyžaduje o něco jinou péči. Především je třeba snížit frekvenci polévání. Samozřejmostí také je, že v zimě kalanchoe není třeba hnojit.

Pokud vás zajímá, jestli je třeba kalanchoe nějak stříhat, potěšíme vás. Stříhání kalanchoe totiž není nezbytností. Nůžky však můžete vzít do ruky v tom případě, že chcete dát své kalanchoe nějaký tvar. Samozřejmě, nic nezkazíte tím, že ostříháte již odkvetlé části rostliny. Ty jsou zbytečné a často i nevzhledné.