Lopatkovec je populární a nenáročná pokojová rostlina, která je známá svými pěknými tmavě zelenými listy kontrastujícími s něžnými bílými květy. Známý je ovšem také pro svou schopnost čistit ovzduší. Víte, jakou péči vyžaduje lopatkovec? Vyžaduje stříhání či zazimování?
Lopatkovec a jeho druhy
Lopatkovec má svůj původ v tropických pralesích Jižní a Střední Ameriky, kde může narůst do výšky až více než jeden metr. Jako pokojová rostlina narůstá přibližně o polovinu menší, avšak potěší vás stejnými květy, jakými kvete i ve svém přirozeném prostředí.
Tvarem květin, které jsou ve skutečnosti modifikovanými listy, připomíná lopatkovec lilii. Sněhobílými květy vás lopatkovec potěší obvykle dvakrát v roce, a to na jaře a na podzim. Dobrou zprávou je, že lopatkovec kvete poměrně dlouho, květiny mohou vydržet i dva měsíce. No a oblibě se lopatkovec těší nejen pro jednoduchost pěstování a pěkné bílé květy, ale také kvůli tomu, že se jedná o pokojovou rostlinu, která má velmi dobrou schopnost čistit vzduch. Pozor však, pro domácí zvířata je mírně jedovatý, tak jej raději umístěte mimo jejich dosah.
Lopatkovec patří do čeledi rostlin Araceae a natrefit můžete až na více než 40 druhů této rostliny. Samozřejmě, jak pokojové rostliny se pěstují jen některé z nich. Jsou to například Lopatkovec Wallisov, Lopatkovec Domino či Lopatkovec Petite.
Lopatkovec – pěstování a péče
Přestože lopatkovec nevyžaduje zvláštní péči, bude se mu dařit, pokud mu poskytnete co nejvhodnější podmínky. Jelikož jeho přirozeným prostředím je jihoamerický prales, kde roste ve stínu vysokých stromů, určitě mu nebude dělat dobře přímé sluneční světlo. Toho sice potřebuje dost, ale nedávejte ho přímo k oknu. Sluneční paprsky by mu mohly poškodit listy.
V létě se nemusíte bát dát váš lopatkovec ven, např. na balkon či na terasu. Opět však mějte na paměti, že na něj nesmí svítit přímé slunce. Kromě dostatku nepřímého světla mu dopřejte také teplo a vlhko, aby se cítil co nejvíce jako v pralese.
Jak zalévat a hnojit lopatkovec
Už jsme si řekli, že lopatkovec potřebuje dostatek vlhkosti. Dbejte proto na to, aby byl substrát vždy alespoň poněkud vlhký. Zároveň však lopatkovec nepřelévejte, protože by mohlo dojít k odhnívání kořenů a následnému uhynutí rostliny. To, že lopatkovec potřebuje vodu, si všimnete na jeho povadlých listech. Ideální je však polit ho ještě předtím, než začne vadnout.
Protože lopatkovec má svůj původ v pralesích, potěší se, pokud mu čas od času pokropíte listy rozprašovačem. Určitě tak dělejte v létě, v zimě to přežije i bez listové sprchy. V každém případě ke kropení používejte odstátou vodu.
Hnojení si lopatkovec v podstatě nevyžaduje. Pokud byste však měli pocit, že přestává prosperovat, použijte hnojivo na pokojové rostliny, ale jen v poloviční dávce. Lopatkovec je citlivý na přehnojení a mohlo by to mít fatální následky. Polovičním množstvím hnojiva na jaře a v létě však nemůžete nic pokazit.
Přesazování a rozmnožování lopatkovce
Pokud se vám zdá, že je vašemu lopatkovci v květináči už přitěsno, nastal čas prosadit ho. Signálem k přesazení mohou být například i žluté listy, případně to, že si lopatkovec začne ptát více vody než obvykle. Obvykle je lopatkovec třeba prosadit každý druhý rok.
Nový květináč by měl mít průměr větší zhruba o 3 až 5 cm. Lopatkovec vždy přesazujte do květináče s drenážním otvorem, díky kterému se vyhnete jeho přelití. Substrát zvolte rašelinovitý smíchaný s perlitem či pískem.
Lopatkovec je nejjednodušší rozmnožovat přímo při přesazování. Stačí z něj odebrat jeden či dva trsy a ty pak zasadit samostatně. Před přesazováním je vhodné lopatkovec dobře polit, aby se vám jednotlivé trsy snáze odebíraly, aniž byste poškodili kořenovou soustavu lopatkovce.
Vyžaduje lopatkovec stříhání a zazimování?
Lopatkovec nevyžaduje stříhání a není třeba ho zazimovat. V zimě ho však určitě nehnojte. Nůžky vezměte do ruky jen na odstřihnutí zhnědlých či zežloutlých listů. Jinak je u lopatkovce potřebovat nebudete.