Jak pečovat o monsteru, královnu pokojových rostlin?

Monstera přináší do každého interiéru exotickou atmosféru, za což mohou zejména její charakteristické dopisy. I když se dá říci, že péče o ni je poměrně nenáročná, k tomu, aby se jí u vás doma dařilo, potřebujete osvojit několik zásad a pravidel. Na co tedy myslet při péči o monsteru?

monstera

Druhy a jejich typický vzhled

Aktuálně je známo přibližně 50 druhů monstery, ale v interiérech domácností se vyskytuje přibližně 10 z nich. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější:

  • Monstera deliciosa – jedná se o nejznámější druh, který se vyznačuje velkými a hluboce vykrojenými listy. Tato rostlina rychle roste a dosahuje úctyhodných rozměrů, což z ní činí ideální volbu pro prostorné interiéry. V přírodě může dorůst až do výšky několika metrů a často vytváří chutné plody připomínající ananas.
  • Monstera adansonii – zdá se vám, že má monstera příliš děravé dopisy? V tom případě jde pravděpodobně o Monsteru adansonii, pro kterou je typický menší táhlý vzrůst. Hodí se zejména do závěsných květináčů či jako dekorace do knihovny.
  • Monstera obliqua – dokud je tento druh monstery malý, je velmi podobný s Monsterou adansonii. V dospělosti jsou však skoro celé listy děravé, až do 90%. Jedná se o velmi vzácný a raritní druh monstery.
  • Monstera dubia – od ostatních monster se odlišuje zajímavým způsobem růstu, a to tak, že roste vedle hrubé opěrné tyče nebo vedle dřevěné latě. V přírodě se totiž táhne po stromech.

Pěstování a péče

Pokud chcete, aby listy na vaší monsteře byly stále sytě zelené, najděte její stanoviště s rozptýleným světlem. Dařit se jí bude iv polostínu, ale nikdy ji nedávejte na přímé slunce. Klidně ji dejte do rohu místnosti, ale pokud se vám bude zdát, že její listy rostou velmi pomalu a jsou málo děravé, jedná se o známku nedostatečného světla.

Žádná monstera nemá ráda průvan, proto ji nikdy nepostavte blízko okna či balkonových dveří, přes které často větráte. Popřípadě ji během větrání raději přesuňte na jiné místo. Ideální teplota pro monsteru je od 18 do 25 °C.

Jelikož listy monstery jsou poměrně velké, zachycuje se na nich dost prachu. Alespoň jednou za dva týdny jej odstraňte jemně navlhčeným hadříkem. Myslete i na to, že monstera je popínavá rostlina, proto potřebuje oporu v podobě bambusové či plastové tyčky.

Zalévání

Rostlinu zalévejte teprve tehdy, když je vrchní vrstva zeminy suchá. Nadměrné zalévání může způsobit hnilobu kořenů. V zimě potřebuje monstera méně vody, ale v letních měsících je třeba zalévat ji častěji, zejména během velkých veder. Pamatujte si, že je lepší zapomenout ji polit než přelít. Během léta jí dopřejte zálivku jednou týdně, v zimě maximálně jednou za 10 dní. Pravidelně roste listy, budou lesklejší.

Hnojení

Během aktivního růstu (jaro a léto) hnojte monsteru jednou měsíčně tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Na podzim a v zimě hnojení omezte. Mějte na paměti to, že čím více živin monstera dostane, tím bude růst rychleji.

Sázení a přesazování

Při sázení monstery zvolte kvalitní substrát s dobrou drenáží, například směs zeminy, perlitu a rašeliny. Použijte květináč s odtokovými otvory, abyste předešli promočení kořenů. Sázení je ideální na jaře, kdy rostlina přirozeně začíná aktivně růst.

Během prvních let monsteru přesazujte jednou ročně do většího květináče, v dospělosti bude stačit prosadit ji jednou za 3 – 5 let. Pokud je příliš objemná a těžká, postačí, pokud jí vyměníte vrchní část zeminy.

Stříhání

Stříhání pomáhá rostlinu tvarovat, důležité je pravidelně odstraňovat poškozené listy. Stříhejte ji čistými nůžkami těsně nad uzlem na stonku, abyste podpořili růst nových výhonků. Dejte si však pozor na to, abyste najednou neodstranili mnoho dopisů.

Pro monstery jsou typické vzdušné kořeny. Jejich úkolem je získávat ze vzduchu dodatečné živiny a vláhu, ale pokud mají dostatečnou zálivku a hnojení, můžete je klidně odstřihnout.

Rozmnožování

Nejjednodušším způsobem rozmnožování je řízky stonku. Vyberte stonek s jedním listem a vzdušným kořenem, umístěte jej do vody nebo do vlhkého substrátu. Po pár týdnech by se měly objevit nové kořeny. Nezapomeňte substrát udržovat stále vlhký, ne však promočený. Po 6 – 8 týdnech rostlinu přesaďte do většího květináče.