Jak pěstovat orchideje a zajistit jejich kvetení

Orchidej je díky svým charakteristickým květinám jednoznačně jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Působí exoticky a svojí barevností ozvláštní každý interiér. Pokud se chcete dozvědět, jak o ni správně pečovat, jste na správném místě. V článku se podíváme na to, jak ji správně zalévat, hnojit a zjistíme i to, zda vyžaduje stříhání.

orchideje

Exotická orchidej má více než 30 000 druhů

Exotický vzhled květin orchidejí napovídá, že tato u nás populární pokojová rostlina pochází z tropických oblastí. Najít je tam můžete jako parazitující rostliny rostoucí například na kmenech stromů.

Co se týče druhů, orchidej je opravdu rozmanitá – na světě totiž roste až více než 30 000 druhů a zhruba 200 000 hybridů. K orchidejím, které se nejčastěji pěstují u nás, patří druhy Phalaenopsis, Cymbidium, Oncidium či Vanda a další. Jednoznačně nejpopulárnější jsou však orchideje Phalaenopsis, které se nazývají také motýlí orchideje. Vyznačují se krásnými květy různých barev a také nenáročným pěstováním.

Jak k pěstování orchidejí

Jelikož orchideje rostou jako parazitické rostliny, mají k tomu přizpůsobené i kořeny. Ty vyžadují proudění vzduchu a také dostatek světla. Právě proto je důležité zajistit jim lehký a propustný substrát, přičemž dnes už není problém sehnat speciální substrát pro orchideje.

Kromě vhodného substrátu je dobré orchidejím zajistit i dostatek světla, přičemž ho potřebují opravdu hodně a ve vysoké intenzitě. Z toho vám už je zřejmě jasné, že je vhodné je umístit přímo na parapetu, ideálně na jižní nebo východní stranu. Nedostatek světla můžete orchidejím kompenzovat umělým osvětlením, ale obvykle to není nevyhnutelné.

Zalévání a hnojení orchidejí

Co se týče polévání, v případě orchidejí se nic nestane, pokud je sem tam zapomenete polit. Sucho totiž orchidejím vyhovuje více než příliš mnoho vody. Promočené kořeny mohou znamenat dokonce až uhynutí rostliny, protože promočení brání jejich dýchání. Stačí si zapamatovat jednoduché pravidlo – orchidej stačí zalévat jednou týdně.

Kromě polévání je třeba myslet také na optimální vlhkost. Jako pralesní rostlina je orchidej zvyklá na vlhkost pohybující se nad 60 %, což však v domácích podmínkách není zcela možné a pro obyvatele domácnosti ani vhodné docílit. Právě proto je dobré orchidej zvlhčovat rozprašovačem či použitím speciálních misek udržujících vlhkost.

Orchideje je třeba pravidelně hnojit, protože substrát jim neposkytuje dostatek živin. Použít můžete tekuté hnojivo, ale oblíbené je také hnojivo na orchideje v tyčinkách. Orchideje však hnojte jen během aktivního růstu, tedy mimo zimu.

Jak rozmnožovat a přesazovat orchidej

Většina orchidejí nevyžaduje časté přesazování, ale jiné je třeba přesazovat jednou ročně. Signálem k přesazení orchideje je rozkládání substrátu, které přestává být vzdušný, ale také přerůstání kořenů mimo květináč. Orchidej je nejvhodnější zasadit do plastového květináče, přičemž jim vyhovuje těsnější prostor. Při přesazování myslete na to, abyste použili speciální substrát určený pro orchideje.

Rozmnožování orchidejí je možné iv domácích podmínkách a není to nic složitého. Orchidej můžete rozmnožit dělením, tedy tím, že odeberete při přesazování trs rostliny. Dejte však pozor na to, abyste nepoškodili kořeny. No a počítat musíte s tím, že po rozdělení nebude vaše orchidej nejméně rok kvést.

Orchidej – zazimování a stříhání

Orchidej není třeba zazimovat, avšak v zimě ji určitě nehnojte. Pokud byste chtěli zajistit bohaté kvetení, je vhodné ještě před odkvětem zelené stonky odstřihnout zhruba dva až tři centimetry nad kloubem prvního květu. Podpoříte tak sílu budoucího kvetení. No a stříhat byste měli i odumřelé hnědé stonky, a to přímo u kořene.