Jak osvětlit dětský pokoj a které typy svítidel jsou k tomu ideální?

To, jak osvětlíte dětský pokoj ovlivní nejen jeho funkčnost, ale také celkovou atmosféru. Děti se v ní učí, hrají i odpočívají, přičemž každá z těchto aktivit vyžaduje jiný typ osvětlení. Pojďte zjistit, jak zkombinovat různé zdroje a typy světla tak, aby dohromady vytvořily harmonický celek.

osvětlení detský pokoj

Základní pravidla pro osvětlení dětského pokoje

V první řadě je důležité uvědomit si, že jedno svítidlo nestačí. Dětský pokoj proto nejprve rozdělte na tzv. osvětlovací zóny, přičemž každá z nich bude mít své vlastní svítidlo, respektive ovládání. Následně můžete začít s vrstvením světel.

Hlavní stropní osvětlení by mělo být dostatečně silné na to, aby osvětlilo celý prostor. Můžete sáhnout po centrálním svítidle, ale velmi oblíbená jsou bodová světla pravidelně rozmístěná po celé místnosti. Doplňková svítidla (účelová a dekorativní) dotváří atmosféru a také poskytují potřebné světlo na jednotlivé činnosti jako psaní domácích úkolů, hraní si či odpočinek.

Hlavní osvětlení jako základ

Ideální je, bude-li mít stropní svítidlo neutrální nebo teplou barvu, která je přirozenější a příjemnější pro dětské oči. Dopřejte své ratolesti raději silnější hlavní osvětlení – děti si totiž často hrají na zemi, se slabým osvětlením si už odmalička budou kazit zrak. Snažte se vyjmout hlavní svítidlo tak, aby mělo minimálně 100 lumenů na m2, klidně i více. Pamatujte si, že čím jsou děti starší, tím může být intenzita hlavního osvětlení nižší (a účelového vyšší).

Pokud je dětský pokoj, do kterého vybíráte svítidla, větší nebo je určen pro více než jedno dítě, zvažte rozdělení hlavního osvětlení do dvou světelných zdrojů, popřípadě zvolte bodová světla nebo LED panely.

Do dětského pokoje doporučujeme zvolit světlo, které je stmívatelné. Jedná se o praktické řešení, které umožňuje regulovat intenzitu světla podle potřeby – večer pro relaxaci může být světlo jemnější, zatímco během hry nebo úklidu dostatečně silné.

Účelové osvětlení vyžaduje kvalitu

Malé děti si u stolu rády kreslí, ty starší zase píší domácí úkoly a učí se na zkoušky. Přesně proto je velmi důležité vybrat vhodné účelové, respektive pracovní osvětlení. Oblíbené jsou stojací lampy, které zároveň v místnosti působí jako dekorace. Ty ovšem vybírejte v případě, že vaše děti jsou již starší a nehrozí riziko úrazu. U menších dětí vsaďte raději na stolní lampu, která poskytuje dostatek světla při psaní a čtení. Umístěte ji tak, aby si dítě při práci nestínilo – praváci by měli mít stolní lampu na levé straně a leváci zase na pravé.

Doporučujeme vám lampu s LED světlem v neutrálním bílém odstínu (kolem 4000 K), který napodobuje denní světlo a snižuje únavu očí. Dobrou volbou jsou také lampy s možností nastavení intenzity a barvy světla podle denní doby.

Jak vybrat dekorativní osvětlení do dětského pokoje?

Hlavní a účelová osvětlení jsou prvky, nad kterými je třeba popřemýšlet o něco více. Při dekorativních či relaxačních světlech však máte prostor k tomu, abyste se řídili svou kreativitou a estetickým cítěním. Do procesu výběru klidně zapojte i své děti.

Úkolem relaxačního osvětlení je doladit atmosféru dětského pokoje a vytvořit příjemné prostředí k odpočinku. Malé děti, které se bojí tmy ho ocení před večerním usínáním, starší děti si ho zase s radostí zapnou v případě, že budou chtít relaxovat nebo si k sobě zavolají kamarády. Velice moderně a nadčasově působí různé LED pásy. Mohou být kolem nábytku, za televizí či zabudovány ve sníženém stropě. Dovolte dětem pověsit si do pokoje světelný řetěz nebo položit si na parapetní desku drobná světýlka ve tvaru zvířátek, budou se tak ve svém prostoru cítit mnohem jistěji.