Jak zvolit správné osvětlení do kuchyně

Kuchyně a jídelna jsou hned po obývacím pokoji centrem dění ve většině domácností. Chcete-li se v kuchyni cítit příjemně, k vytvoření ideální atmosféry vám pomůže i volba osvětlení. Jak k osvětlení kuchyně a které typy svítidel jsou k tomu vhodné?

osvětlení kuchyně

Na co myslet při osvětlení kuchyně

Při výběru vhodného osvětlení do kuchyně je třeba myslet na to, abyste zvolili takové světlo, které vytvoří příjemné prostředí při společném jídle a zároveň takové, které bude ideální pro činnosti spojené s přípravou pokrmů.

Samozřejmě, většinu z nás v první řadě zajímá designová stránka osvětlení. Aktuálně je nabídka svítidel velmi pestrá, a tak si vyberete přesně takové, které vám budou ladit se zařízením vaší kuchyně. Na své si tak přijdete bez ohledu na to, zda máte kuchyni laděnou v moderním, vintage, industriálním či třeba boho stylu a podobně.

Volba konkrétních typů svítidel se odvíjí velikosti a uspořádání místnosti, ale také od toho, zda jde o kuchyni samotnou, nebo je propojena s jídelnou či obývacím pokojem. Základem pro dosažení prosvětlení je zajistit v kuchyni co nejvíc přirozeného světla. Platí totiž, že čím více přirozeného světla máte v kuchyni, tím méně budete potřebovat toho umělého. No a při rozmisťování svítidel v kuchyni je vhodné, rozdělíte-li místnost na osvětlovací zóny, které budou ovladatelné nezávisle na sobě. Jaké to jsou?

Hlavní osvětlení kuchyně

První zónou, kterou byste měli řešit, je hlavní stropní osvětlení. To by mělo osvětlit celou kuchyni, a tak je vhodné umístit větší závěsné svítidlo do jejího centra, případně můžete zvolit i zapuštěná LED svítidla. Platí, že na jeden m2 kuchyně připadá 300 lumenů. Pokud tedy máte kuchyni s plochou kolem 10 m2, pořiďte si osvětlení o síle 3000 lumenů.

Osvětlení pracovní části kuchyně

Hlavní osvětlení už máte, nyní je na řadě osvětlení kuchyňské linky ostrůvku, tedy pracovních míst určených k přípravě pokrmů. Jelikož zde budete krájet, určitě potřebujete dostatek světla. Právě proto je třeba pracovní části kuchyně osvětlit intenzitou alespoň 350 lumenů na m2.

K oblíbeným typům svítidel pro osvětlení kuchyňské patří LED pás, který umíte jednoduše umístit pod vrchní skříňky linky. Možností je také použít bodové osvětlení, které ovšem nerozloží světlo úplně rovnoměrně. No a nezapomínejme ani na digestoř, která vám osvětlí sporák, resp. varnou desku. Žárovka v něm by vám měla přinést dostatečnou intenzitu světla.

Jak osvětlit kuchyňský stůl a ostrůvek

Další zónou, kterou budete potřebovat osvětlit, je kuchyňský ostrůvek a kuchyňský stůl. Nejvhodnější je osvětlit tato místa pomocí lineární závěsného svítidla. Při jeho výběru a instalaci myslete na to, aby nebylo příliš nízko. V případě, že máte v kuchyni i barový pult, použít můžete buď závěsné světlo nebo bodovky, obojí však se slabší intenzitou.

Nezapomeňte na akcentní osvětlení kuchyně

Na závěr může vaše kuchyně vyžadovat i akcentní osvětlení, které můžete využít při romantické večeři nebo, pokud máte kuchyni spojenou s obývacím pokojem, při večerním sledování televize a podobně. Posloužit vám k tomu může LED podsvícení kuchyňského nábytku, případně elegantní nástěnná svítidla.

Teplota světla v kuchyni

Při výběru osvětlení do kuchyně můžete té správné atmosféry docílit i volbou teploty světla. Pracovní zónu kuchyně přitom doporučujeme osvětlit bílým studeným světlem, při kterém se vám bude dobře pracovat.

V případě osvětlení prostoru jídelního stolu doporučujeme sáhnout po naopak bílém teplém světle. Tento prostor vyžaduje o útulnější atmosféru, a tak doporučujeme hodnotu teploty světla pohybující se kolem 3000 K.

Akcentové osvětlení by mělo být teplé a hlavní osvětlení kuchyně doporučujeme v neutrální bílé barvě.